I ove godine iz proračuna Zagrebačke županije Općina Križ ostvarila je sufinanciranje u iznosu od 20.000,00 kn iz Programa Javnih potreba u kulturi za 2017. godinu i to za nastavak arheoloških istraživanja na antičkom nalazištu Sipćina koje sustavno traju još od 2012. godine.

Arheološka istraživanja antičkog nalazišta Sipčina u Okešincu odvijala su se u razdoblju od 22. svibnja do 14. lipnja  2017. godine, a financirana su od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Zagrebačke županije i Općine Križ. U ovoj kampanji proširena je sonda istraživana iz 2016. godine, u kojoj je pronađena jedna od građevina rimske rustične vile. Iako sonda ima površinu od gotovo 180 m2, spomenuta građevina nije otkrivena u cijelosti te se širi van granica sonde. Otkriven je dio sjevernog i istočnog vanjskog zida građevine. Za sada su pronađene dvije prostorije s podnim grijanjem (hypocaustum), a u ovogodišnjim istraživanjima pronađeno je i moguće mjesto ložišta (praefurnium), odakle je topli zrak strujao kroz sustav šupljih zidova i podova te zagrijavao prostorije. Središnja sjeverna prostorija završavala je apsidom, u kojoj su obično smješteni bazeni. Četirima prostorijama ne može se odrediti namjena, a dvije su (sudeći po njihovoj širini) mogle služiti kao hodnici. Tlocrt navedene građevine otkriven je u visini temelja, uništen tijekom desetljeća strojne obrade zemlje. Većina zidova/temelja ostala je sačuvana u negativima, što znači da su kamen i opeke izvađeni i korišteni u gradnji drugih, vjerojatno novijih građevina. Pokretni se nalazi sastoje uglavnom od antičkog građevinskog materijala i keramike dok su stakleni i metalni nalazi pronađeni u malom broju.