OBILJEŽENO 130. GODINA DVD-a KRIŽ

Dobrovoljno vatrogasno društvo Križ, ove subote 27. travnja 2024. godine, svečanim mimohodom i postrojavanjem te Skupštinom društva, obilježilo je 130. godina neprekidnog rada na vatrozaštiti i našoj Općini. Proslava ove značajne obljetnice održana je pod pokroviteljstvom Općine Križ u Društvenom domu u Križu, prigodom čega su podijeljena priznanja i zahvale zaslužnim članovima.

U svom govoru, predsjednik DVD-a Križ Dalibor Ivanić podsjetio je nazočne na davnu 1892. godinu kada se rodila ideja o osnivanju društva koje će spašavati privatnu i društvenu imovinu. Glavni poticaj bio je veliki požar u Vezišću koji je godinu dana kasnije uništio imovinu 23 obitelji, seosku patrolnicu i kapelicu. Uvidjevši koliko štete može nanijeti vatrena stihija, kotarski predstojnik Đuro Horvat, inicirao je osnivanje dobrovoljnog vatrogasnog društva u Križu. Tako je 04. veljače 1894. godine ustrojeno Dobrovoljno vatrogasno društvo Križ, čija je pravila potvrdila Visoka Krajinska zemaljska vlada 30. listopada 1894. godine.

DVD Križ djeluje već 130. godine ostavivši značajan trag neprekidnim, nesebičnim radom na spašavanju života ljudi i imovine kroz dva svjetska rata kao i Domovinski rat. Vatrogasna zajednica Općine Križ osnovana je 1994. godine, a DVD Križ imenuje se za središnje vatrogasno društvo koje obavlja tu dužnost do današnjeg dana.

Unutar DVD-a osniva se 1928. godine Limena glazba Križ, kao sekcija vatrogasnog društva. Danas vatrogasno društvo DVD-a Križ broji ukupno 75 aktivnih članova od toga 21 operativni član. Društvo raspolaže s tri operativna vozila za gašenje različitih vrsta požara.

„Kroz izvješće se najbolje moglo vidjeti koliko je ovo društvo radilo i koliko je značajno za našu Općinu. Potrebe i izazovi danas su nove. Znate da našu podršku imate. Hvala vam od srca na svemu što radite“ istaknuo je tijekom svog govora Općinski načelnik Marko Magdić.

U ime Vatrogasne zajednice Općine Križ obratio se na svečanoj skupštini i predsjednik Zlatko Hrastić, koji je naglasio kako su iz DVD-a Križ nastala i druga društva na području Općine. Zamjenik zapovjednika Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Mario Matanić tom je prigodom društvu u ime Hrvatske vatrogasne zajednice uručio Povelju Gjure Deželića te zaželio puno uspjeha u budućem radu.