DSC_0010Kako bi Župna crkva Uzvišenja Sv. Križa za Božić izgledala što ljepše, Općina Križ odlučila je investirati u ugradnju nove rasvjete. Crkva je osvijetljena ugradnjom četiri nova reflektora za što je bilo potrebno izdvojiti oko 8 tisuća kuna. Crkva Uzvišenja Sv. Križa, smještena na brežuljku u samom središtu Općine, simbol je Općine Križ, a sada će biti ljepša i vidljivija i u noćnim satima. Ta jednobrodna, prostrana, barokizirana građevina najbolje je očuvani srednjovjekovni objekt ovoga kraja i spomenik je nulte kategorije. Posebna su vrijednost crkve dva bočna oltara, sv. Roka i Antuna Padovanskog, koji se kao novi spominju 1761. godine. Staroj je župnoj crkvi 1714. godine izgorio glavni oltar, pa je 1720. postavljen novi, bogat vrijednim drvenim skulpturama, jedan od najreprezentativnijih u cijeloj sjevernoj Hrvatskoj. Vrijedni su i zlatarski predmeti iz XVIII. i XIX. stoljeća. Oko crkve stoljetni je park, uređen 1894. godine po pravilima engleske parkovne arhitekture i to od slavnog Durhaneka koji je uredio i Botanički vrt u Zagrebu.