MILKA TRNINA 101U čast operne dive Milke Trnine, Općina Križ i Mjesni odbor Vezišće u suradnji s Operom Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i ove su godine upriličili tradicionalni Svečani božićni koncert. Tom prigodom, a u povodu rođendana slavne operne umjetnice Milke Trnine rođene u Vezišću, u Općini Križ, 18. prosinca 2015. godine, u 18 sati u Domu kulture u Vezišću svečano je otvorena Spomen soba Milke Trnine.

Projekt je to kojeg je Općina Križ realizirala tijekom ove godine uz pomoć sponzorstva Ine. Spomen soba  Milke Trnine u Vezišću prostor je u kojem se smjestila postojeća zbirka koju je Općina Križ prikupila, a odnosi se na umjetničke predmete, osobne stvari, slike, fotografije, knjige i drugu dokumentaciju i predmete vezane uz život i rad Milke Trnine. Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić, prigodom otvorenja Spomen sobe Milke Trnine, još je jednom zahvalio predstavniku Ine, gospodinu Dinku Vidakoviću, direktoru Inine Proizvodne regije središnja Hrvatska, na dugogodišnjoj potpori Ine brojnim društveno korisnim projektima na području Općine Križ. Među njima je i najnoviji projekt uređenja Spomen sobe Milke Trnine koju su uoči Svečanog božićnog koncerta posjetitelji imali prigodu razgledati.

MILKA TRNINA 026Potpora Ine spomenutom projektu jedan je od razloga što je na prijedlog Općinskog načelnika Općine Križ Marka Magdića, upravo Ini ove godine, Odlukom Općinskog vijeća Općine Križ, dodijeljena Plaketa Milke Trnine, kao posebno počasno priznanje za zahvalnost i istaknuti doprinos promicanju kulturne ostavštine imena i djela Milke Trnine u Hrvatskoj i svijetu. Naime INA je bila sponzor obilježavanja 150. obljetnice rođenja Milke Trnine tijekom 2013. godine, čija je financijska pomoć omogućila tiskanje Monografije Milke Trnine te izradu dizajnerski oblikovane ambalaže Milkinog medenjaka. Nakon uspješno realiziranih projekata koji su u Općini Križ, sufinancirani od strane Ine, tvrtke koja je izuzetno društveno odgovorna i ima dugu tradiciju na području Općine Križ, prepoznato je i nastojanje Općine Križ da sačuva od zaborava kulturnu vrijednost umjetničke darovitosti Milke Trnine. Tako je nakon sponzorstva obilježavanja Godine Milke Trnine, INA ove godine sponzorirala i projekt uređenja u Vezišću.

MILKA TRNINA 093Predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ Đuro Paher, uoči nastupa solista Opere HNK iz Zagreba, Plaketu je uručio gospodinu Dinku Vidakoviću ispred Ine, koji  je tom prigodom istaknuo:“ Na području Općine Križ, INA je prisutna preko 60 godina te je kroz to razdoblje s lokalnom zajednicom izgradila iskren partnerski odnos te već dugi niz godina nastojimo poduprijeti sve važne događaje, ustanove i manifestacije u kulturi, s osobitim naglaskom na one koji promiču hrvatski nacionalni identitet “.
Nakon uručenja Plakete održan je operni koncert solista Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu na kojem su nastupili Mia Domaćina (sopran), Diana Hilje (mezzosopran), Nikša Radovanović (tenor), Matija Meić (baritone) uz klavirsku pratnju Helene Borović, a večer je završena uz nastup Mješovitog pjevačkog zbora Milka Trnina iz Vezišća.