ZAGREBAČKA ŽUPANIJA

OPĆINA KRIŽ

Stožer zaštite i spašavanja za područje Općine Križ

PRIOPĆENJE STOŽERA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA ZA PODRUČJE OPĆINE KRIŽ

Dana 14.2.2014. godine u popodnevnim satima Načelnik Stožera zaštite i spašavanja za područje Općine Križ sa članovima Stožera obišao je najugroženija nizinska slivna područja Općine Križ južno od autoceste.

U dijelu naselja Križ, zamijećeno je prelijevanje vodopravnog kanala s posljedicom plavljenja poljoprivrednog  zemljišta i okućnica na južnoj stani ul. Braće Radića te gospodarskih zgrada. Nadalje, s područja zaštite crpne stanice  Hrastilnica  primijećen je porast vodostaja lateralnog kanala Križ te je radi sprečavanja prelijevanja vode preko zaštitnog nasipa bilo nužno poduzeti zaštitne mjere osiguranjem krune nasipa i sprečavanja prodiranja vode kroz nasip postavljanjem ‘zečjih’ nasipa.

U koordinaciji Stožera sa službama Hrvatskih voda VGO Kutina započete su aktivnosti na zaštiti.

Stožer odlučuje da je potrebno aktivirati dovoljan broj članova lokalnih DVD-a što je i učinjeno. Hrvatske vode VGO Kutina osigurale su dovoz potrebnih količina pijeska i vreća. Aktivnosti na punjenju vreća i njihovoj dopremi na najugroženije pozicije radi izrade ‘zečjih nasipa’ pokrenute su u 18:00 sati. U aktivnostima sudjeluje 150 članova iz DVD-a s područja Općine Križ uz 30-tak mještana okolnih naselja. Na lokalitet je dopremljeno 100 m3 pijeska i 6000 komada vreća.

Za provedbu aktivnosti Hrvatske vode su osigurale potrebnu mehanizaciju te čamce za utovar i dopremu pijeska. Aktivnosti su trajale tijekom noći 15.2.2014. godine do 03:00 sata.

Po uvidu na terenu dana 15.2.2014. godine u jutarnjim satima, Stožer zaštite i spašavanja u  koordinaciji sa predstavnicima Hrvatskih voda odlučuje o potrebi nastavka aktivnosti na zaštiti podizanjem ‘zečjih nasipa’ i njihovim osiguranjem na dijelu nasipa kod crpne stanice Hrastilnica te se iste nastavljaju u 11:00 sati. U aktivnost je uključeno 40 članova DVD-a koji su raspoređeni na terenu prema potrebama, a  procjenjuje se da će aktivnosti potrajati do 16:00 sati.

Konstatira se da su sve aktivnosti uspješno provedene zahvaljujući čemu su spriječene posljedice plavljenja okolnih naselja ovog slivnog područja.

Stožer zaštite i spašavanja zahvaljuje svim angažiranim članovima DVD-a kao i mještanima koji se su stavili na raspolaganje na zaštiti naselja od poplave.

Praćenje stanja nastaviti će se i u narednom periodu.

U Križu, 15.2.2014. u 12:00 sati

Načelnik

Stožera zaštite i spašavanja za područje Općine Križ:

Mladen Rogić, v.r.