Ovog petka 26.08.2016. godine s početkom u 19 sati, u novoobnovljenom prostoru Galerije Križ održati će se izložba udruge Riznica Moslavine pod nazivom Križ kroz vrijeme. Ovom izložbom, ističu u Udruzi, željeli su oživjeti uspomene starijih generacija Križana na pojedine objekte i radnje koje su nekad postojale u Križu, ali također mlađima pokazati kako je Križ i u svojoj prošlosti bio fascinantno mjesto.

Od fotografije do fotografije može se vidjeti poznata Gjurinova gostionica, na mjestu današnje samoposluge, zgrada Elektre Križ koja je nekoć bila manja, drvored ispred crkve Svetog Jovana koji je stradao u nevremenu krajem 90-tih. Prepoznat ćete i mnoge druge lokacije, objekte kojih više nema. Primjerice obje zgrade starih škola, ali i objekte koji su i danas tu no možda malo preuređeni i prenamijenjeni.

Fotografijom vas pozivamo da prošetate kroz svoje uspomene i vratite slike starog Križa. Kada je centar bio krcat gledaocima, kada su djeca provirivala ispod nogu i gledala preko ruba nogostupa na fašničku povorku. Kada štošta još nije ni bilo sagrađeno, ali je ipak Križ i tada izgledao kao živo mjesto. Osim fotografija naći će se tu i lokalne štampe i dokumenata koji su dokaz bogatog društvenog života i gospodarskog rasta.

Napominjemo kako je ova izložba rezultat dugotrajnog i mukotrpnog traženja fotografija po privatnim albumima i poziv svima do kojih članovi udruge Riznica Moslavine nisu uspjeli doći, a imaju zanimljivih slika Općine Križ, da im se jave, kako bi još više obogatili zajednički album prošlosti Križa, pa možda s vremenom prikupili i dovoljno materijala za veću izložbu ili knjigu o Križu.

Ovom izložbom Udruga Riznica Moslavine nastavlja kontinuitet i misiju traganja za Kriškim i moslavačkim identitetom.