Institut za javne financije je  predstavio rezultate istraživanja PRORAČUNSKA TRANSPARENTNOST ŽUPANIJA, GRADOVA I OPĆINA: STUDENI 2019. – TRAVANJ 2020.

U šestom ciklusu istraživanja Institut za javne financije ponovno je analizirao i ocijenio transparentnost proračuna svih županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj.

Općina Križ četvrtu je godinu za redom osvojila maksimalni broj bodova te dobila najvišu moguću ocjenu.

Transparentnost podrazumijeva potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu i omogućuje kontrolu prikupljanja i trošenja javnog novca. Objavljivanjem rezultata želimo ukazati na važnost proračunske transparentnosti kojom se poboljšava komunikacija i povjerenje građana u lokalne vlasti, ali i potiče odgovornost lokalnih vlasti.

Detaljni rezultati istraživanja svih 576 lokalnih proračuna s interaktivnom kartom dostupni su na  mrežnim stranicama Instituta, te u Newsletteru.

Institut za javne financije će poštom poslati priznanja svim lokalnim jedinicama koje su objavile sve tražene proračunske dokumente.