Izvor: www.zagrebacka-zupanija.hr

Epidemiološka situacija u Zagrebačkoj županiji je vrlo povoljna, ali je oprez i dalje potreban – zaključak je jučerašnje sjednice Stožera civilne zaštite Zagrebačke županije.

Načelnik Stožera Nenad Babić zahvalio je svima na predanom radu. U slučaju novog vala, naglasio je, Stožer će biti spreman te je donesena odluka o nabavci nove opreme kako bi se napunile zalihe Stožera civilne zaštite Zagrebačke županije.

Sukladno naputku Stožera civilne zaštite RH preporučuje se svim zdravstvenim ustanovama, zdravstvenim radnicima u privatnoj praksi, pružateljima socijalnih usluga, operativnim snagama sustava civilne zaštite, jedinicama lokalne samouprave, kao i svim ostalim pravnim i fizičkim subjektima na području Zagrebačke županije, koji su tokom provedbe mjera sprečavanja širenja zaraze COVIDOM-19 imali potrebe za zaštitnom opremom, da narednom razdoblju nabave dovoljne količine zaštitne opreme potrebne za provođenje mogućih budućih mjera.

Inače, na području Zagrebačke županije još su 3 osobe pozitivne na COVID-19. Prema riječima epidemiologa županijskog Zavoda za javno zdravstvo Krun Sokola prvooboljeloj osobi COVID-19 je potvrđen 27. veljače. Do danas je evidentirano 130 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom, 123 osobe su izliječene, a 4  su preminule. Sokol je poručio kako je epidemiološka situacija u Zagrebačkoj županiji vrlo povoljna, ali je naglasio kako se svi i dalje moramo odgovorno ponašati.

Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije nastavit će redovno pratiti i procjenjivati situaciju na području Zagrebačke županije, te provoditi sve propisane mjere određene od strane Nacionalnog Stožera te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Zbog povoljne epidemiološke situacije, a sukladno uputi Kriznog stožer Ministarstva zdravstva, Dom zdravlja Zagrebačke županije obustavlja rad izdvojenih ambulanti za pregled bolesnika pod sumnjom na zaraženosti koronavirsom i to na lokacijama:

1. Ivanić-Grad, Omladinska 25, za područje Ivanić-Grada, Dugog Sela, Vrbovca i Svetog Ivana Zeline
  2. Velika Gorica, Matice hrvatske 5, za područje Velike Gorice i Jastrebarskog,
  3. Samobor, Ljudevita Gaja 37, za područje Samobora, Svete Nedelje i Zaprešića

U slučaju potrebe Dom zdravlja Zagrebačke županije osigurat će ponovno aktiviranje COVID-19 ambulanti.

Svi pacijenti s područja Zagrebačke županije koji nisu suspektni na COVID-19, a koji zbog predoperativne pripreme moraju obaviti testiranje, mogu to napraviti u Zavodu za javno zdravstvo Zagrebačke županije, uz uputnicu svog liječnika obiteljske medicine.