U spomen na Milku Trninu

Na današnji dan 19. prosinca 1863. godine, u Vezišću, u Općini Križ, rođena je hrvatska operna pjevačica Milka Trnina. Iako bi danas tradicionalno, 158. rođendan Milke Trnine obilježavali Božićnim koncertom u Vezišću u suradnji s Operom Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba, opravdano, zbog epidemioloških mjera on se ove godine neće održati. Općina Križ i nadalje ponosom njeguje uspomenu na Trninu, hrvatsku sopranisticu i opernu divu svjetskih pozornica. Općinsko je vijeće općine Križ na svojoj 6. sjednici održanoj početkom prosinca ove godine donijelo Odluku o dodjeli Plakete Milke Trnine koju Općina Križ dodjeljuje kao posebno počasno priznanje za zahvalnost i istaknuti doprinos promicanju kulturne ostavštine imena i djela Milke Trnine. Na prijedlog Mješovitog pjevačkog zbora Milka Trnina Vezišće ove godine Plaketa je dodijeljena njihovom glazbenom voditelju, prof. Javoru Valjku.