Prijem dobrovoljnih darivatelja povodom Dana dobrovoljnih darivatelja krvi

U povodu Dana dobrovoljnih darivatelja krvi u Općini Križ tradicionalno je i ove godine održan prijem za dobrovoljne darivatelje krvi s područja Općine Križ. Naime, 25. listopada u Hrvatskoj se obilježava Dan dobrovoljnih darivatelja krvi u spomen na prvu organiziranu akciju prikupljanja krvi širom Hrvatske 1953. godine tijekom Tjedna Crvenog križa.

Osim ravnateljice Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad Ivane Bajt te predstavnika i volontera Općinske organizacije Crvenog križa Općine Križ, prijemu su nazočili i darivatelji krvi koji su od Zamjenika Općinskog načelnika Općine Križ Zlatka Hrastića, u znak zahvale za nesebičnost i ustrajnost u plemenitom činu darivanja krvi, dobili zahvale, a dame i cvijeće.

Zamjenik Općinskog načelnika Zlatko Hrastić, u povodu 25. listopada – Dana dobrovoljnih darivatelja krvi, čestitao je i zahvalio svim dobrovoljnim darivateljima krvi na humanosti, plemenitosti i bezgraničnoj ljubavi prema čovjeku. Istaknuo je da su svi oni, dajući krv ugradili dio sebe u živote drugih ljudi, darujući im nadu u oporavak i život.

Zahvale su uručene Ivanu Kormanu i Dariju Bulki za 100 darivanja, Draganu Hršaku za 75 puta darivanu krv, Dragi Rupčiću za 50 darivanja, Borisu Kostanareviću za 30 darivanja te Suzani Turčinović za 20 darivanja. Siniši Sankoviću i Mateji Jareš dodijeljena je zahvala za 10 darivanja, a Božidar Bakran i Marina Pranjić Dokmanić dobili su zahvalu jer su po prvi put dali krv. Zahvalu za završno darivanje krvi dobile su Ljubica Tepeš i Zlatica Derežić. Za svoj trud i volonterski rad u Crvenom križu, zahvalu su od Općinskog načelnika dobili i volonteri Zlatica Derežić, Štefica Kantura, Mirjana Paher, Vlasta Jalžečić, Damir Bulka, Tomo Blažinović, Stjepan Fabijanić i ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad Ivana Bajt.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad Ivana Bajt također je čestitala svim darivateljima krvi njihov dan 25. listopada te naglasila da je Gradsko društvo Crvenog križa Ivanić-Grad prema podacima transfuziološke službe pri samom vrhu Zagrebačke županije po darivanju krvi.

Nakon prijema dobrovoljnih darivatelja krvi, izaslanstvo Općine Križ, zajedno s predstavnicima Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad i Općinskog društva Crvenog križa Križ, zapalilo je svijeće kod centralnog križa na mjesnom groblju u Križu u znak sjećanja na sve koji su tijekom svog života darivali tu tekućinu koja život znači.

Na županijskoj razini, svečanost obilježavanja Dana dobrovoljnih darivatelja krvi organizirana je u Jastrebarskom, gdje će uz darivatelje krvi s područja Otoka Ivanića, među kojima su i darivatelji iz Općine Križ i to Drago Rupčić, Dragan Hršak i Ivan Korman, nazočiti i Zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ Zlatko Hrastić.