Kroz Program Javnih potreba u kulturi za 2017. godinu Zagrebačka županija Općini Križ dodijelila 30.000,00 kuna za Župnu crkvu

Zagrebačka županija, temeljem prijave na Program javnih potreba u kulturi za 2017. godinu, Općini Križ odobrila je sredstva u iznosu 30.000,00 kuna za izradu projektne dokumentacije i radove sanacije od vlage Župne crkve Uzvišenja Svetog Križa u Križu.

U cilju daljnje obnove Crkve, a na poticaj Općinskog načelnika Općine Križ koji je u prosincu 2016. godine uputio dopis Ministarstvu kulture, Konzervatorskom odjelu u Zagrebu nadležnom za područje Zagrebačke županije, Općinu Križ krajem veljače 2017. godine, posjetili su predstavnici spomenutog konzervatorskog odjela te na sastanku s Općinskim načelnikom izložili svoje daljnje planove vezane uz istraživanja i obnovu Crkve Uzvišenja Svetog Križa u Križu.

Naime, Crkva Uzvišenja Svetog Križa sadrži i inventar koji u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske ima oznaku pokretno kulturno dobro-zbirka te Orgulje koje su pokretno kulturno dobro-pojedinačno, a datiraju iz  1787. godine. Unazad tri godine nije bilo istraživanja kao ni konzervatorskih radova na Crkvi te se upravo stoga Općini Križ obratio župnik Božo Pinjuh i zamolio za pomoć u smislu dobivanja informacija o tijeku daljnjih konzervatorskih i restauratorskih radova vezanih uz spomenuta kulturna dobra.

Crkva Uzvišenja Svetog Križa u Križu, kroz vrijeme je više puta obnavljana, a njen današnji, barokizirani izgled rezultat je obnove iz 17. stoljeća. Kako je rečeno na sastanku, upravo su ti različiti stilovi obnove i gradnje koje sadrži Crkva u Križu, razlog dugotrajnih i kompleksnih istraživanja na kojima će se temeljiti obnova. Konzervatori su u Općinu Križ došli između ostalog i radi procjene stanja što bi trebalo napraviti kako bi se riješio problem vlage na  trenutno najugroženijem dijelu crkve, prizemlju zvonika, koja uništava unutrašnjost kapele smještene na tom dijelu objekta crkve.

Općina Križ nadalje je u dogovoru s  župnikom Božom Pinjuhom prijavila projekt izrade projektne dokumentacije i radove sanacije od vlage Župne crkve Uzvišenja Svetog Križa u Križu, natječaj Zagrebačke županijem, odnosno Program javnih potreba u kulturi za 2017. godinu te ostvarila sredstva u iznosu 30.000,00 kuna.

Podsjetimo, ove godine već je odobreno sufinanciranje iz Proračuna Općine Križ u iznosu od 20.000,00 kuna Župi Uzvišenja Sv. Križa Križ i to za sufinanciranje dijela troškova uređenja pastoralne dvorane župne zgrade u Križu, a Općina je financirala i obnovu bočnog stepeništa, prilaza Crkvi.

Ostvarena potpora Zgrebačke županije za arheološka istraživanja na Sipćini

I ove godine iz proračuna Zagrebačke županije Općina Križ ostvarila je sufinanciranje u iznosu od 20.000,00 kn iz Programa Javnih potreba u kulturi za 2017. godinu i to za nastavak arheoloških istraživanja na antičkom nalazištu Sipćina koje sustavno traju još od 2012. godine.

Arheološka istraživanja antičkog nalazišta Sipčina u Okešincu odvijala su se u razdoblju od 22. svibnja do 14. lipnja  2017. godine, a financirana su od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Zagrebačke županije i Općine Križ. U ovoj kampanji proširena je sonda istraživana iz 2016. godine, u kojoj je pronađena jedna od građevina rimske rustične vile. Iako sonda ima površinu od gotovo 180 m2, spomenuta građevina nije otkrivena u cijelosti te se širi van granica sonde. Otkriven je dio sjevernog i istočnog vanjskog zida građevine. Za sada su pronađene dvije prostorije s podnim grijanjem (hypocaustum), a u ovogodišnjim istraživanjima pronađeno je i moguće mjesto ložišta (praefurnium), odakle je topli zrak strujao kroz sustav šupljih zidova i podova te zagrijavao prostorije. Središnja sjeverna prostorija završavala je apsidom, u kojoj su obično smješteni bazeni. Četirima prostorijama ne može se odrediti namjena, a dvije su (sudeći po njihovoj širini) mogle služiti kao hodnici. Tlocrt navedene građevine otkriven je u visini temelja, uništen tijekom desetljeća strojne obrade zemlje. Većina zidova/temelja ostala je sačuvana u negativima, što znači da su kamen i opeke izvađeni i korišteni u gradnji drugih, vjerojatno novijih građevina. Pokretni se nalazi sastoje uglavnom od antičkog građevinskog materijala i keramike dok su stakleni i metalni nalazi pronađeni u malom broju.

Osvijetljen suhozid parka u Križu

Popravljena je javna rasvjeta u centralnom parku u Križu, a u sklopu tih radova promijenjeni su dotrajali kablovi. Ujedno, u cilju davanja nove urbanije vizure centru Križa, izdvojeno je oko 15.000,00 kuna za nabavku i montažu rasvjetnih tijela, odnosno led rasvjete kojom je osvijetljen suhozid oko stoljetnog parka u Križu.