Ulazak predsjednika u Dom kulture "Josip Badalić"

Ulazak predsjednika u Dom kulture

Prije 150. godina, na Sipu, u maloj mlinarskoj kučici, u selu Vezišću rođena je djevojčica koja je svojim glasom očarala careve i kraljeve te velike svjetske skladatelje i uglednike. Upravo u prigodi obilježavanja Godine Milke Trnine, povodom 150. obljetnice njezinog rođenja, Općina Križ u suradnji s Operom Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, organizirala je Svečani Božićni koncert povodom kojeg je po drugi put Općinu Križ posjetio Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.

Na koncertu su nastupili prvaci opere HNK i to Dijana Hilje, Siniša Hapač, Mira Vlahović i Vitomir Marof uz klavirsku pratnju Silvane Čuljak. Nastupio je i vokalni ansambl KUD-a Graničar Križ, Mješoviti pjevački zbor Milka Trnina Vezišće i Križki dvorjani, plesna skupina osnovana pri Amaterskom kazalištu Josip Badalić u Križu.

Uz Predsjednika Republike Hrvatske Ivu Josipovića, pokrovitelja obilježavanja 150-te obljetnice ruđenja slavne Milke Trnine, koncertu je nazočila i izaslanica Ministrice kulture, Iva Hraste Sočo, voditeljica službe za dramske umjetnosti, zatim Zdenka Weber, savjetnica za kulturu u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Austriji i predsjednica Udruge poklonika Milke Trnine, Ivana Posavec Krivec, zastupnica u Hrvatskom saboru, Dražen Bošnjaković,  predsjednik Skupštine Zagrebačke županije, Jerko Jelić – Balta, direktor Sektora za geologiju i inženjering, INA Industrija nafte d.o.o. Zagreb, predstavnik sponzora obilježavanja Godine Milke Trnine, Ivan Josip Skender, ravnatelj Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, kao i ostali predstavnici institucija u kulturi te susjednih općina i gradova.

Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić tijekom svog je govora zahvalio Predsjedniku Republike Hrvatske Ivi Josipoviću što je prihvaćanjem pokroviteljstva nad obilježavanjem 150. godišnjice rođenja Milke Trnine, kao i predsjedanjem Počasnim odborom za pripremu i provedbu programa kojima je obilježena 2013. godina „Godina Milke Trnine“ odao posebno priznanje toj izuzetnoj umjetnici, ali i Općini Križ koja njeguje uspomenu na svoju slavnu sugrađanku.

Godina Milke Trnine, godina je u kojoj se niz institucija prisjetilo značaja te velike umjetnice. Općina Križ odradila je velik i zahtjevan zadatak obilježavanja 150. obljetnice rođenja Milke Trnine čiji je inicijator bila saborska zastupnica Ivana Posavec Krivec. Održani su operni koncerti u brojnim gradovima, a spomenuti ćemo grad Požegu, Zagreb, Dubrovnik i Beč. I ove smo se godine Milke Trnine prisjetili na dan njene smrti kada je upriličen koncert KUD-a Graničar u Nacionalnom parku Plitvička jezera, ali i u Općini Križ gdje je u svibnju 2013. Godine kao kruna nastojanja da se kulturno nasljeđe Milke Trnine ne zaboravi, u suradnji s Udrugom Poklonika Milke Trnine i zahvaljujući prije svega, zalaganju i inicijativi gospođe Zdenke Weber, svjetlo dana ugledala monografija Milka Trnina.

Upravio je Zdenki Weber kao predsjednici Udruge Poklonika Milke Trnine, u ime Općinskog vijeća Općine Križ, predsjednik Općinskog vijeća Đuro Paher dodijelio ovogodišnju Plaketu Milke Trnine i to Udruzi poklonika Milke Trnine, kao posebno počasno priznanje za zahvalnost i istaknuti doprinos promicanju kulturne ostavštine imena i djela Milke Trnine u Hrvatskoj i svijetu, te dugogodišnju suradnju s Općinom Križ, iz koje je proizašla monografija Milke Trnine izdana u svibnju 2013. godine.

U svom je govoru Općinski načelnik Općine Križ posebno zahvalio stanovnicima sela Vezišće koji neumorno čuvaju uspomenu na našu znamenitu sugrađanku Milku Trninu. Mješovitom pjevačkom zboru Milka Trnina, tom jer prigodom uručio posebno priznanje povodom obilježavanja 150. obljetnice rođenja jedne od najvećih hrvatskih opernih umjetnica, u znak zahvalnosti za naročita postignuća i doprinos u njegovanju kulturnog nasljeđa slavne Milke Trnine.

Dana 19.12.2013. godine, na sam rođendan Milke Trnine, izaslanstvo Općine Križ zajedno s Udrugom poklonika Milke Trnine posjetilo je njeno posljednje počivalište na groblju Mirogoj u Zagrebu, a kasnije je postavljen lovorov vijenac i zapaljena svijeća kraj biste Milke Trnine u njenom rodnom Vezišću.

Prilog o sinoćnjem koncertu emitirati će se danas u Vijestima Mreže TV u 18,00 sati, te nešto duža reportaža sutra 20.12.2013.godine u 18,30 sati.