Lokalna akcijska grupa (LAG) Moslavina, čiji je član i Općina Križ, a Općinski načelnik Marko Magdić potpredsjednik LAG-a, prvorangirani je LAG u Hrvatskoj, sa 85 bodova, nakon što je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju privremeno odabrala 54 lokalne akcijske grupe (LAG-a) za provedbu lokalnih razvojnih strategija u programu ruralnog razvoja 2014. – 2020.

Na LEADER natječaju ostvario je pravo na iznos potpore od 12,024 milijuna kuna. U LAG Moslavini očekuju kako će konačni iznos potpore biti veći. Od ukupnih 490 milijuna kuna, ostalo je neraspoređeno 50 milijuna.

Oni će se podijeliti između odabranih LAG-ova. S obzirom da se nalazi na prvoj poziciji, u LAG-u Moslavini u konačnici očekuju ukupan iznos potpore od preko 13 milijuna kuna. Sredstva su namijenjena za provedbu podmjere 19.2. “Provedba operacija unutar CLLD strategije” (provedba LRS), podmjere 19.3. “Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a” i podmjere 19.4. “Tekući troškovi i animacija” iz PRR 2014. – 2020.

LAG Moslavina zauzima površinu od 1.765,86 km², koja se proteže preko tri županije: Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke, a obuhvaća područje od 12 JLS (Čazma, Dubrava, Garešnica, Hercegovac, Ivanić-Grad, Kloštar-Ivanić, Križ, naselja grada Kutine (osim naselja Janja Lipa), Lipovljani, Popovača, Velika Ludina i Velika Trnovitica). Po službenom popisu stanovništva 2011. godine na području LAG-a živi 95.688 stanovnika.

Najveći dio iznosa potpore, 10 milijuna kuna, LAG će plasirati dalje. Putem javnih poziva i potpora novac će ići za kvalitetne projekte zainteresiranim korisnicima s LAG područja. Očekujemo kako ćemo u razdoblju do 2020. godine sudjelovati u financiranju 100 projekata s našeg područja“, kaže tajnica i voditeljica LAG-a Moslavina Anica Lenart.

Plan LAG-a Moslavine je u svakoj jedinici lokalne samouprave, koja je na području LAG-a Moslavina, realizirati bar jedan projekt putem podmjere 7.4. iz plana ruralnog razvoja koja se odnosi na “Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje temeljnih usluga za ruralno stanovništvo”.

Planirani projekti odnose se na rekonstrukciju domova, kulturnih centara, izgradnju dječjih igrališta i sl. Veći dio sredstava namijenjen za potpore plasirat će se putem javnih poziva za projekte u poljoprivredi, sukladno odabranim mjerama iz Programa ruralnog razvoja, a LAG Moslavina jači je naglasak dao projektima mladih i malih poljoprivrednih gospodarstava te diversifikaciji poljoprivredne proizvodnje s naglaskom naturistički sektor.

Osim usmjeravanja dobivenih sredstava u projekte, LAG će nastaviti s pružanjem podrške poljoprivrednicima sa svog područja u javljanju na natječaje iz Programa ruralnog razvoja.

Preostali dio od 13 milijuna kuna namijenjen je za projekte suradnje i troškove rada samog LAG-a. Sa 500 tisuća kuna planirana se financiranje dva projekta suradnje, koji će se provoditi s drugim LAG-ovima iz RH, ali i ostalih zemalja EU. Iznos od 2,5 milijuna kuna namijenjen za redovan rad LAG-a do 2022. godine, ali i za daljnje animacijske, promidžbene i edukativne aktivnosti, s kojima će LAG Moslavina ponovno započeti u 2017. godini.

Izvor: www.agroklub.com