Županijska skupština Zagrebačke županije u ožujku 2013. godine proglasila je 27. lipnja – Danom hrvatskih branitelja Zagrebačke županije. Na taj dan 1991. godine, na pokupsko je ratište raspoređena 2. brigada Zbora narodne garde – poznatiji kao „Gromovi“. U jeku najveće agresije na „Lijepu našu“, s ciljem obrane strateškog prostora Hrvatske koji obuhvaća trokut Zagreb-Sisak-Karlovac, duž rijeke Kupe raspoređeni su legendarni „Gromovi“. Vrlo teška zadaća koju su „Gromovi“ izvršili bila je stvaranje uvjeta za ustrojavanje, razvoj, opremanje, izobrazbu i uvođenje u borbu deset brigada Grada Zagreba i zagrebačkog prstena.

Svim braniteljima Zagrebačke županije u ime Općine Križ i Općinskog vijeća Općine Križ te svoje osobno ime čestitam Dan hrvatskih branitelja Zagrebačke županije.

Općinski načelnik Općine Križ:
Marko Magdić, struč. spec. oec.