ISTRAŽIVANJA NA SIPČINI NASTAVLJAJU SE I U RUJNU

I ove godine Hrvatski restauratorski zavod, pod vodstvom dr. sc. Lee Čataj, proveo je arheološka istraživanja rimske vile na Sipčini u Okešincu između 22. svibnja i 16. lipnja 2023. godine. Istraživanja su financirana od strane Ministarstva kulture i medija RH, Općine Križ i Zagrebačke županije, a kontinuirano se obavljaju od 2012. godine. U istraživanjima sudjeluju dr. sc. Sara Popović (Arheoprojekt), zamjenica voditeljice; Marko Babeli (HRZ); diplomirani arheolozi/antropolozi Dominik Balaban, Uroš Bila i Branimir Cvrtila; studenti arheologije Ivan Pendelić, Anja Mitrović, Matea Trgovčević, Petra Grizelj i Mila Erceg te dva pomoćna radnika Stjepan Kumpes i Mijo Komar. Nalazište je danas posjetio i Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić.

Ove je godine otvorena površina od oko 800 m2, što zajedno s ranije istraženim prostorom čini površinu nešto veću od 2300 m2. Arheološka su istraživanja od samog početka usmjerena na sjeverni, rezidencijalni dio kompleksa, gdje su još 2016. godine otkriveni dijelovi objekta 2, građenog od kamena i opeke vezanih žbukom. S obzirom na njegovu veličinu te freskama oslikane zidove i mozaičke podove kojima je bio opremljen, pretpostavljalo se da se radi o glavnoj zgradi kompleksa u kojoj je obitavao vlasnik vile, čemu u prilog govore i ovogodišnja istraživanja. Vila je uvelike devastirana te su zidovi ostali sačuvani na nivou temelja ili u negativu, zahvaljujući brojnim nalazima iz različitih slojeve i zapuna možemo pretpostaviti kako su zidovi i podovi bili građeni i ukrašeni.

U nastavku istraživanja bunara smještenog uz istočnu apsidu objekta 1, na oko 3 m relativne dubine pronađeni su ostaci njegove drvene konstrukcije. Nažalost, s obzirom na veliku dubinu i odronjavanje stijenke bunara, on nije istražen u cijelosti te je privremeno zatrpan.

Ove je godine pronađeno pet primjeraka novca, zasun brave, brojni ulomci keramike, ulomci zidne žbuke oslikane oker, žutom, tamnocrvenom, zelenom i crnom bojom. Po završetku istraživanja, nalazi će biti  podvrgnuti konzervatorsko-restauratorskim radovima u radionicama HRZ-a.

Istraživanja će se u manjem obimu nastaviti krajem rujna ove godine.

DODIJELJENA PLAKETA JOSIP BADALIĆ

U povodu obilježavanja 135. godina rođenja profesora Josipa Badalića, Općina Križ jučer je po 35. put dodijelila Plaketu Josip Badalić najboljem studentu ruskog jezika i književnosti Darku Vasilju iz Požege. Tradicija je to Općine Križ, Knjižnice i čitaonice Križ uz uvijek neupitnu potporu Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Svečana dodjela plakete održana je u parku ispred Župne crkve Uzvišenja Sv. Križa u Križu, a nakon toga upriličen je koncert mlade hrvatske pjevačice Zsa Zsa-e.