Sipćina 7.10.2016.Općina Križ uz financijsku potporu Ministarstva kulture i Zagrebačke županije, te suradnju s Hrvatskim restauratorskim zavodom, Odjelom za kopnenu arheologiju Službe za arheološku baštinu i ove godine nastavlja arheološka istraživanja na lokalitetu Sipćina, a sve u cilju buduće prezentacije lokaliteta i njegovo uklapanje u kulturno-turističku ponudu Općine Križ i Zagrebačke županije. Arheološka istraživanja koja su započela jučer i traju do 28.10.2016. godine, vodi Lea Čataj iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, a ekipu arheologa čine i dva vanjska suradnika, dipl. arheolozi J. Caričić i D. Bergant te 6-7 studenata arheologije.

Cilj ovogodišnjih arheoloških istraživanja je potvrditi rezultate geofizičkih snimanja, kojima je ustanovljeno postojanje građevinskih ostataka na velikoj površini položaja Sipćina. U planu je otvoriti dvije veće sonde kako bi se istražili eventualni ostaci antičke arhitekture i prikupili pokretni nalazi, koji će upotpuniti sliku o ovom lokalitetu stvorenu na temelju ranijih arheoloških istraživanja.

Općina Križ koristi ovu priliku da zahvali vlasnicima parcela koji od 2012. godine svojim pristankom na iskapanja, omogućuju istraživanja na Sipćini.

Podsjetimo, Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel u Zagrebu donijelo je 10. rujna 2013. godine, Rješenje kojim se Antičko nalazište Sipćina kod Okešinca, do donošenja rješenja o utvrđivanju svojstva kulturnog dobra, stavlja pod preventivnu zaštitu i to na šest godina (KLASA:641-01/13-01/01 URBROJ:532-04-02/8-13-23, zaprimljeno u Općinu Križ dana 27.09.2013. godine).

Arheološka i geofizička istraživanja koja Služba za arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda provodi na lokalitetu Sipćina od 2012. godine pokazala su da se radi o iznimno vrijednom i značajnom antičkom lokalitetu. Iako su otkriveni tragovi nekolicine objekata, njihovi točni gabariti i namjena nisu još poznati. Kako se radi o dijelu veće cjeline, potrebno je arheološki istražiti što veću površinu i prikupiti što više podataka, koji će dati potvrdu radi li se ovdje o rimskoj vili rustici ili građevnom kompleksu neke druge namjene. Arheološke se strukture nalaze veoma plitko, ponegdje već 20 cm ispod površine, te su podložene svakodnevnoj devastaciji čime se gube značajni arheološki podaci.

 

Podijeli na društvenim mrežama
Skip to content