300px-Overlord_Plan_-_Combined_Bomber_Offensive_and_German_depositions_6_June_1944U povodu sjećanja na Dan D, dana 06.06.1944. godine i iskrcavanja saveznika na Normandiju u jeku Drugog svjetskog rata, objavljujemo priču o Američkom vojnom pilotu Franku, porijeklom iz Općine Križ, koju možete pročitati u prilogu.

Frank Grdenić I. dio.

Frank Grdenić II. dio

Bitka za Normandiju vodila se 1944. između snaga nacističke Njemačke, koje su okupirale zapadnu Europu, i savezničkih snaga u Drugom svjetskom ratu. Invazija Normandije, poznata i kao Operacija Overlord, dan danas ostaje najveća pomorska invazija u povijesti, invazija koja je uključivala preko tri milijuna vojnika koji su prevezeni preko kanala La Manche iz Engleske u Normandiju u okupiranoj Francuskoj.

Većinu savezničkih snaga činile su američke, britanske, kanadske i francuske jedinice. Druge zemlje, čiji vojnici su također sudjelovali u bici, bile su Australija, Belgija, Čehoslovačka, Grčka, Nizozemska, Novi Zeland, Norveška i Poljska.

Iskrcavanje u Normandiji započelo je noćnim padobranskim i jedriličarskim desantom, masivnim zračnim napadima i pomorskim bombardiranjem nakon kojeg je uslijedio amfibijski desant na dan 6. lipnja ili na Dan D. Saveznici su učestalo bombardirali cijelu Francusku tako da Nijemci nisu ni sumnjali da je ovo bombardiranje priprema za desant. Zapravo samo jedna trećina bomba bačena je na Normandiju. U bombardiranju je ukupno sudjelovalo više od 11 000 zrakoplova koji su bacili više od 195 000 tona bombi. Bombarderi su ciljali prometnu mrežu, radarske centre, vojne baze i artiljerijske položaje. Dio bombardera imao je zadatak gađati plaže kako bi se stvorili zakloni za savezničke vojnike, međutim promašili su za više kilometara.

Bitka za Normandiju potrajala je još dva mjeseca koliko je trebalo savezničkim snagama da uspostave čvrst mostobran na europskom kopnu i da probiju njemačku liniju fronta u Francuskoj, a okončana je sa oslobađanjem Pariza i uništenjem džepa kod Falaisea.

Ishod bitke bio je:

SAD: 29 000 mrtvih, 106 000 ranjenih i nestalih;

Velika Britanija: 11 000 mrtvih, 54 000 ranjenih i nestalih,

Kanada: 5 000 mrtvih, 13 000 ranjenih i nestalih.

Bitka je bila početak kraja nacističke okupacija Europe i omogućila je konačni slom Hitlerove vladavine.