pašnjaciObzirom na  novosti vezano za Zakon o poljoprivrednom zemljištu (”Narodne novine”, broj 39/13 i 48/15), a koje se odnose na privremeno raspolaganje poljoprivrednim zemljištem za zajedničke pašnjake objavljujemo zaključke sa sastanka održanog 27.05.2015. na kojem su sudjelovali predstavnici javnih ustanova za zaštitu prirode,  predstavnici Ministarstva poljoprivrede i udruga uzgajivača izvornih hrvatskih  pasmina konja.

Kako bi poljoprivredna gospodarstva s tog područja područja podnijela jedinstveni zahtjev za potporu za 2015. godinu do 15. lipnja 2015. godine, potrebno je da predaju JLS (jedinici lokalne samouprave): zahtjev za izdavanje potvrde, izjavu i zahtjev za privremeno korištenje polj. zemljišta u vlasništvu RH.

Podsjećamo, za poljoprivredno zemljište u vlasništvu države koje je pogodno za poljoprivrednu proizvodnju, a za koje nisu sklopljeni ugovori o zakupu Agencija može sklopiti ugovor o privremenom korištenju s fizičkim ili pravnim osobama na njihov zahtjev, i to s dosadašnjim posjednicima:

1. a) kojima su istekli ugovori o zakupu poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države i koji su u mirnom posjedu istog, – iznos naknade: u visini iznosa koji je bio ugovoren po prijašnjem ugovoru
  2. b) koji su koristili poljoprivredno zemljište u vlasništvu države bez ugovora, o čemu dostavljaju potvrdu jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave uz zahtjev i u mirnom su posjedu istog, – iznos naknade: u visini iznosa dvostruke početne zakupnine
  3. c) koji su koristili zajedničke pašnjake u vlasništvu države bez ugovora, o čemu dostavljaju potvrdu jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave uz zahtjev i u mirnom su posjedu istog. – iznos naknade: u visini iznosa dvostruke početne zakupnine.

Ova obavijest daje se na znanje poljoprivrednicima s područja Općine Križ, osobito zato jer je do 15. lipnja 2015. moguć upis u ARKOD poljoprivrednog zemljišta, a što neće biti moguće do 2020. godine.

Potrebni obrasci nalaze se na stranicama Agencije za poljoprivredno zemljište  www.zemljiste.mps.hr  kao i detaljnije informacije.

zaključci_sastanak_mps_27_05_2015