vodotoranjDan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja vrijeme je našeg sjećanja na dane borbe za slobodu, neovisnost i demokraciju. U tom duhu, Općinski načelnik Općine Križ, Marko Magdić donio je odluku da se i Općina Križ donacijom od 5.000,00 kuna, uključi u projekt „VUKOVARSKI VODOTORANJ – SIMBOL HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA”. Na inicijativu gradonačelnika grada Vukovara Ivana Penave i Grada Vukovara,  predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, prihvatila je pokroviteljstvo ovog projekta, a isti je osmišljen na način da se najprepoznatljiviji simbol Domovinskog rata u gradu Vukovaru i Hrvatskoj očuva ovakvim kakav je, ali i da ga se učini dostupnim široj javnosti.

„Na ovaj način želimo ispričati priču o hrvatskom zajedništvu, prkosu iz Domovinskog rata, kada je upravo Vodotoranj sa stijegom koji se vijorio na vrhu iz dana u dan odolijevao silnim pogodcima granata i napadu neprijateljskih snaga, a njegove rane i dan danas su vidljive”, rekao je gradonačelnik Penava te pozvao cijelu hrvatsku javnost, na području Republike Hrvatske, ali i izvan nje, od običnih malih ljudi, do velikih tvrtki i ustanova da se priključe akciji jer nas povijest uči da smo najvažnije uspjehe i najveće pobjede ostvarili u vremenima najvećeg hrvatskog zajedništva te da se i ovoga puta na zadovoljstvo svih ostvari još jedna pobjeda i da se ovaj veličanstveni simbol zaštiti od propadanja i učini još veličanstvenijom uspomenom.