Bijeli jelen 035Udruga za terapijske i pedagoške aktivnosti Bijeli jelen Križ, povodom 3. prosinca, Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, održala je jučer u Društvenom domu u Križu, Edukaciju o pravima osoba s invaliditetom. Cilj edukacije na kojoj je sudjelovao velik broj osoba s invaliditetom, članova njihovih obitelji i zainteresiranih građana s područja Općine Križ, a i šire, bio je ukazivanje na potrebu prihvaćanja osoba s invaliditetom i poštivanja razlika i kao dijela ljudske čovječnosti.

Sve okupljene pozdravio je Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić, koji je u potpunosti podržao ovaj projekt udruge Bijeli jelen, a Općina Križ pomogla je u organizaciji skupa te osigurala prijevoz za predstavnike Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava. Na predavanju su izlagale gospođa Jozefina Kranjčec, predsjednica Hrvatskog saveza udruga tjelesnih invalida, gospođa Željka Šemper iz Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava te  Sanjica Grbavac, ravnateljica Centra za rehabilitaciju Stančić, Dugo Selo.

Na edukaciji je bilo riječi o uključivanju osoba s invaliditetom u društvo te punom i učinkovitom sudjelovanju u istom, zaštiti prava osoba s invaliditetom te njihovom zapošljavanju, a razgovaralo se i o obuci stručnjaka i osoblja koje rade s osobama s invaliditetom u zajednici. Na kraju edukacije kroz igrokaze i plesne točke, gosti su mogli vidjeti što sve osobe s invaliditetom mogu i znaju.

Općina Križ nastoji biti sredina osjetljiva na potrebe osoba s invaliditetom. U tom smislu nedavno je otklonjena značajna arhitektonska barijera u centru Križa gdje je izgrađena rampa za invalide te je time omogućen pristup svim teže pokretnim osobama banci, knjižnici te Domu kulture Josip Badalić. Također, Općina Križ podmiruje režijske troškove i najamninu prostora u kojem djeluje udruga Bijeli jelen, ali i u suradnji s Vatrogasnom zajednicom Općine Križ, osigurava prijevoz jednom tjedno na radionice udruge Bijeli jelen, onim članovima Udruge koji nemaju vlastiti prijevoz.

Bijeli jelen 002 Bijeli jelen 004 Bijeli jelen 013 Bijeli jelen 020 Bijeli jelen 022 Bijeli jelen 025 Bijeli jelen 027 Bijeli jelen 041