Sukladno informacijama dobivenim od Vodnogospodarskog odjela (VGO) Srednja i gornja Sava, u naselju Velika Hrastilnica u tijeku je izvedba radova sanacije i nadvišenja sjevernog nasipa retencije Žutica u duljini 4 km, prema planu realizacije za 2015. godinu. Radovi na nadvišenju nasipa su u završnoj fazi, a trenutno su prekinuti zbog oborina. Predmetni nasip je u funkciji zaštite od poplavnih voda na način da štiti samu Općinu Križ sa svojim naseljima te auto cestu od plavljenja poplavnim vodama.

Kako je u 2013. i 2014. godini zbog izrazito hidrološki nepovoljnih vremenskih uvjeta došlo do prelijevanja nasipa na području između Crpnih stanica Hrastilnica i Vezišće, nadvišenjem nasipa trajno je povećana sigurnost funkcioniranja sustava obrane od poplava.

Također su započeti radovi na održavanju detaljnih melioracijskih građevina, odnosno kanala 3. i 4. reda kojih na području Općine Križ ima oko 153 km, a opseg održavanja svodi se na redovite mjere i radnje na zaštiti od štetnog djelovanja voda. U ovom planskom razdoblju radovi obuhvaćaju košnju i krčenje samoniklog šiblja.

Spomenuti radovi rezultat su lobiranja Općine Križ kod Hrvatskih voda i VGO Srednja i gornja Sava,  kako bi se istima prevenirale poplave uslijed elementarnih i drugih nepogoda. Za stanovnike naselja Hrastilnica i Johovec to znači sigurnost imovine, a važno je i za poljoprivrednike koji imaju parcele na tom području.