Picture 052Limena glazba DVD-a Križ ponosna je na svoju 87. godišnjicu postojanja i neprekidnog rada. Ovog vikenda svoju su ljubav prema limenoj glazbi predstavili posjetiteljima na 2.  Susretima limenih glazbi u Križu kojima su željeli promovirati popularnu puhačku glazbu svojim sumještanima, prijateljima, gostima, posjetiteljima, a osobito djeci. Posjetitelje je ispred Općine Križ pozdravio Zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ Mladen Rogić, a Susretima je nazočio i Općinski načelnik Općine Petrovsko Ivan Šanjug te Predsjednik Općinskog vijeća Općine Kloštar Ivanić Krešimir Bunjevac.

Općina Križ, Turistička zajednica Općine i Limena glazba DVD-a Križ na 2. Susretima limenih glazbi u Križu, ugostili su i djecu Dječjeg vrtića Križ koja su se predstavila veselim proljetnim pjesmama i recitacijama te  pet limenih glazbi  iz raznih dijelova Hrvatske
Nastupila je Limena glazba češke besede Ljudevit selo koja njeguje pretežno češke ali i pjesme hrvatskih skladatelja. Limena glazba DVD-a Kloštar Ivanić osnovana je 1938. godine u sklopu DVD-a Kloštar Ivanić gdje i danas djeluje. Općinska limena glazba Petrovsko-Špoljari broji 50 aktivnih članova. Kao Udruga djeluju 14 godina tijekom kojih je članstvo izrazito pomlađeno i kao takvo sudjeluje na nastupima i van granica Općine, županije i Lijepe naše.  Puhački orkestar DVD-a Stankovo, iz malog sela pored Jastrebarskog, ove godine slavi 20 godina postojanja a djeluju i kao pratnja Pulskim i Jastrebarskim mažoretkinjama.

Posljednji nastup večeri bio je rezerviran za domaćina, Limenu glazbu DVD-a Križ. Godine 1927. na sjednici glavnog odbora vatrogasnog društva Križ dana je inicijativa za osnivanje limene glazbe, a početkom 1928. godine kupljeno je prvih 13. instrumenata te se započinje s učenjem sviranja pod vodstvom profesora Josipa Prohaske iz Velike Ludine kao prvog kapelnika Limene glazbe. Uz stalno djelovanje glazba je dočekala Drugi svjetski rat. 1943. godine kompletna glazba odlazi u partizane i sudjeluje u NOB-u. Po završetku rata vraćaju se kući i nastavljaju sa svojim primarnim radom. Tijekom 1991, godine naše krajeve ponovo zahvaća rat te se u obranu Domovine uključuje 11 članova glazbe. Tijekom Domovinskog rata, a i nakon njega Glazba nastavlja sa svojim radom. Danas glazba broji 25 aktivnih člana. Limena glazba DVD-a Križ nezaobilazan je sudionik svake manifestacije Općine Križ. Od 1998. godine od kada je kapelnik Ante Marinović, podiže se kvaliteta rada glazbe, a u program rada uvodi se Božićni koncert i Susreti limene glazbe u Križu.