Učenici Osnovne škole Milka Trnina, njih 26 s tri pratioca i članicama udruge Ženske ruke, 22.11. 2016. godine posjetili su socijalnu zadrugu Humana Nova Čakovec u okviru projekta IGRAJ SE SA MNOM I ŽIVI U SKLADU S PRIRODOM u kojem je Osnovna škola Milka Trnina partner udruzi Ženske ruke.

Naime, članice udruge Ženske ruke i zainteresirani učenici za recikliranje tekstila zajedno su radili na sakupljanju tekstilnih predmeta koji više nikome ne trebaju te na kreativnim radionicama stvarali uz pomoć četiri voditeljice projekta nove uporabne tekstilne predmete i tako višestruko korisno djelovali.

Posjetom socijalnoj zadruzi Humana Nova projekt je zaokružen. Svi su sudionici imali prilike čuti i vidjeti etape recikliranja tekstila na veliko, a to je prihvaćanje donacija tekstila, sortiranje, pranje i sušenje doniranih tekstilnih predmeta, krojačnicu i šivaonu. Na lokaciji socijalne zadruge je i Mali dućan Humana Nova u kojem su vidjeli zanimljive uporabne predmete. Osim što su vidjeli kako se iz već korištenog tekstila stvaraju novi uporabni predmeti u ovom pogonu se pamučni predmeti odvajaju i izrezuju u pamučne krpe koje koriste mnoge tvrtke za brisanje u svom proizvodnom procesu. Zatim se dio tekstila otprema na uporabu u tvrtku Regeneracija Zabok te se dio prodaje u inozemstvo.

Zaposleni u zadruzi svojim radom na oporabi tekstila osiguravaju egzistenciju, djeluju na uravnoteženo korištenje resursa (voda, struja) i na manju upotrebu pesticida npr. u proizvodnji pamuka, a također se provodi i radna integracija, gdje su svoje mjesto pod suncem pronašle i invalidne osobe pa zadruga svojim djelovanjem doprinosi izgradnji tolerantnih društvenih odnosa i uravnoteženom korištenju resursa.

Navedeni projekt udruge Ženske ruke realiziran je zahvaljujući dodijeljenim sredstvima Zagrebačke županije i Općine Križ.

Boravak u Čakovcu upotpunili su i posjetom Muzeju Međimurja Čakovec u Starom gradu Zrinskih.

img_20161117_183125 image-0-02-05-c3428ef7d7a71640f3ad4c674370765a59d53d463dc2ac589f35308c636e95a9-v img_20161122_131614