Ovogodišnje obilježavanje Dana Općine Križ i blagdana zaštitnika Župe Uzvišenja Sv. Križa održano je 14. rujna 2022. godine, posjetom Spomen sobi poginulih branitelja Domovinskog rata u Galeriji Križ. Program je nastavljen svečanom sjednicom Općinskog vijeća na kojoj su između predstavnika susjednih općina i gradova, trgovačkih društava, udruga, ustanova i gospodarstvenika, nazočili i visoki uzvanici i to izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i gradonačelnik Grada Vrbovca Denis Kralj, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i gradonačelnik Grada Zaprešića Željko Turk te brigadni general Rudi Stipčić sa suprugom Ružicom Stipčić. Na sjednici je nazočio i predsjednik stranke Fokus Davor Nađi, predstavnik Zagrebačke županije i zamjenik Župana Damir Tomljenović, saborska zastupnica Marijana Petir i saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Sveta Nedelja Dario Zurovec.
Svečanu sjednicu prigodnim je govorom otvorio Predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ Zlatko Hrastić, a nakon njega, skupu se obratio Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić: “Godinu dana je prošlo od održavanja zadnje svečane sjednice u našem novoizgrađenom dječjem vrtiću. Godina dana koja je bila dosta dinamična, dosta izazovna pa s obzirom na proteklo razdoblje treba biti iskren i spomenuti one negativne stvari koje su se dogodile u našoj Općini kao što je zatvaranje dvije financijske institucije, Fine i Privredne banke Zagreb, što je posebno utjecalo na naše domicilno stanovništvo, ali i naše najstarije sugrađane.“ Načelnik je dodao kako usprkos negativnim događajima na koje se nije moglo utjecati treba istaknuti i one pozitivne stvari kojih ima puno više, a naglasak je kao svoj osobni fokus, stavio na razvoj Poduzetničke zone Križ: „Svi vi koji ste došli autocestom vidjeli ste investiciju Lidla koja je u tijeku, dok bi nova investicija distributivnog centra Jabuka LDC d.o.o. Ivanić-Grad trebala krenuti krajem godine. To će omogućiti novih 60 do 70 radnih mjesta pa kad tome dodamo investiciju Lidla, to će biti ključan preduvjet za razvoj ovoga kraja. Kada se u obzir uzmu bivše, ali i sadašnje investicije dolazimo do ulaganja od gotovo milijardu kuna na području Križa, što me čini sretnim i ponosnim. Bez obzira na ove fantastične brojke i dosadašnje rezultate i dalje ćemo nastaviti s povlačenjem sredstava iz EU fondova te pripremom potrebne projektno-tehničke dokumentacije za projekte u tijeku, ali i one koje ćemo tek započeti. Za kraj koristim priliku da se zahvalim Zagrebačkoj županiji, ali i ostalim segmentima vlasti koji nam pomažu u realizaciji projekata.“, istaknuo je načelnik Marko Magdić.
Na kraju svečane sjednice dodijeljena su i priznanja i zahvale. Priznanje Općine Križ ove je godine dodijeljeno muškoj „A“ ekipi DVD-a Razljev u znak javnog priznanja za promociju dobrovoljnog vatrogastva i Općine Križ kroz naslov dvostrukih prvaka Republike Hrvatske na Državnom vatrogasnom natjecanju te osvojeno 5. mjesto na Vatrogasnoj olimpijadi u Sloveniji 2022. godine, gdje je spomenuta ekipa ujedno ostvarila najbolji rezultat Hrvatske ikad, u povijesti vatrogasnih natjecanja.
Općinski načelnik i ove je godine dodijelio Zahvale Općinskog načelnika. Zahvalu je dodijelio gospođi Ružici Stipčić za izniman doprinos u stvaranju slobodne i samostalne Republike Hrvatske, dugogodišnji rad s hrvatskim braniteljima, čuvanje uspomene i istine o Domovinskom ratu te zaštitu demokratskih i humanističkih vrijednosti. Zahvalu je Načelnik dodijelio i Nikolini Mejašić za uzoran i vrijedan rad u operativnoj desetini Dobrovoljnog vatrogasnog društva Križ. Također, Zahvalu je dobio i gospodin Branko Kos i to za iznimna dostignuća u promicanju humanitarnog rada i predanost u dobrovoljnom darivanju krvi. Naime gospodin Branko je 142 puta darivao krv.
Glazbenim nastupom svečanu je sjednicu upotpunilo Kulturno umjetničko društvo Graničar Križ, pod vodstvom Martine Brcko, te Solstitium Brass Quintet pod vodstvom Mihaela Križančića koji je ujedno i kapelnik naše limene glazbe DVD-a Križ.
Svečanim misnim Euharistijskim slavljem u Župnoj crkvi Uzvišenja Sv. Križa u 17,00 sati, pod predsjedanjem rektora Svetišta Sv. Josipa iz Karlovca monsinjora Antuna Sentea-mlađeg, uz koncelebraciju gostujućih svećenika proslavljen je blagdan Uzvišenja Sv. Križa, zaštitnika Župe.