newlightEU projekt „NEWLIGHT“, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, koji se odnosi na rekonstrukciju i modernizaciju javne rasvjete temeljem tehničke pomoći programa European Local Energy Assistance, procijenjene je vrijednosti 790.000 eura, a sufinancira ga Europska investicijska banka (EIB). Kroz spomenuti program, EIB će osigurati 90 posto potrebnih sredstava (711.000 eura), a preostalih deset posto Zagrebačka (51.800 eura) i Krapinsko-zagorska županija (27.200 eura).
Priprema i provedba projekta obuhvaća izvedbu detaljnih energetskih pregleda postojećeg sustava javne rasvjete u 57 gradova i općina među kojima je i Općina Križ, a sve sa ciljem rekonstrukcije i gradnje energetski održive i ekološki prihvatljive javne rasvjete na području Zagrebačke županije.
Trenutno je u tijeku izrada energetskog pregleda sustava javne rasvjete prema metodologiji koju je propisala Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske koja je spomenuti projekt i prijavila na javni poziv Europske investicijske banke u svrhu osiguravanja nepovratnih izvora financiranja za pripremnu fazu predmetnog projekta. Cilj pripremne faze projekta je izrada detaljnog energetskog pregleda, odnosno snimke postojećeg stanja cjelokupnog sustava javne rasvjete u jedinicama lokalne samouprave Zagrebačke županije.
Pregled na području Općine Križ započinje 09. studenog 2016. godine zbog čega će tijekom dana biti potrebno uključivanje javne rasvjete kako bi se zabilježili potrebni podaci. Broj radnih dana za dovršenje mapiranja uvelike ovisi o vremenskim uvjetima, ali u idealom slučaju za procijenjeni broj svjetiljki u Općini Križ trebati će oko 11 radnih dana. Na kraju, nakon GPS snimanja, obaviti će se kontrolna mjerenja opterećenja sustava javne rasvjete za obračunska mjerna mjesta čija je potrošnja za 2015. godinu među 10% obračunskih mjernih mjesta sa najvećom potrošnjom električne energije.