Općina Križ prijavila je na natječaj Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za dodjelu financijske potpore iz EU fondova, projekt sanacije klizišta na području Križa te ostvarila potporu u iznosu od 7,5 milijuna kuna EU sredstava.
Projekt sanacije klizišta podrazumijeva izradu projektne dokumentacije i izvođenje radova sanacije te stručni nadzor za klizišta u Zagrebačkoj ulici, Ulici Milke Trnine i na Trgu Sv. Križa u Križu. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja donijelo je Odluku o dodjeli 100% iznosa traženih sredstava Općini Križ, odnosno 7,5 milijuna kuna za navedenu sanaciju klizišta te se u narednom periodu očekuje potpisivanje Ugovora o dodjeli sredstava.

Riječ je o sredstvima koje je spomenuto Ministarstvo dobilo od Europske unije za hitno obnavljanje pogođenih prirodnih područja kako bi se izbjegli neposredni učinci erozije tla na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije, Karlovačke županije, Varaždinske županije, Međimurske županije, Brodsko-posavske županije, Koprivničko-križevačke županije i Bjelovarsko-bilogorske županije. Svrha sufinanciranje je obnavljanje prirodnih područja pogođenih potresom od 28. i 29. prosinca 2020. godine kako bi se izbjegli neposredni učinci erozije tla i daljnja urušavanja te kako bi se zaštitili ljudi, građevine, infrastruktura i okoliš.

Projekt financira Europska Unija iz Fonda solidarnosti Europske Unije