Završen ekološki projekt Učini svijet boljim mjestom za sve nas postavljanjem instalacije od recikliranog tekstila u OŠ Milka Trnina Križ SELO POD SNIJEGOM – BOŽIĆNA BAJKA.
I ove jeseni su održavane radionice recikliranja tekstila s učenicima OŠ Milke Trnine Križ i to na način da smo sakupljali tekstilne predmete koji više njihovim vlasnicima ne trebaju i to zajedno s našim partnerima na projektu, a to su ekološki osviješteni i kreativno daroviti učenici OŠ Milka Trnina Križ i naši najmlađi sugrađani, djeca Dječjeg vrtića Križ sa svojim odgajateljicama, zajedno sa njihovim roditeljima.
Sakupljene i dostavljene vreće tekstila koji više nikom ne treba, članice udruge Ženske ruke su preuzele te u prostorijama udruge sortirale odnosno odmah odvajale, ovisno za što je tekstilni materijal najbolje odgovarao, a zapravo je bio cilj ponovna uporaba stare odjeće. Vrijedne stvari su se dostavljale najpotrebitijima, tako je i nastavljena ranije uspostavljena suradnja sa Župnim Caritasom, a drugi rabljeni tekstil je doživio prenamjenu. Tako su istkani tepisi, stvoreni raznovrsni uporabni predmeti koji su pronašli novog korisnika, a u isto vrijeme smo spriječili u partnerskom ozračju da taj raznovrsni tekstil kojeg njihovi vlasnici nisu više trebali ne završi u našoj lijepoj prirodi ili pak da poveća gomilanje ukupnog otpada na odlagalištu Tarno.
U nizu provedenih radionica na recikliranju tekstila izdvajamo radionicu s učenicima iz koje je izjedrena zanimljiva instalacija Selo pod snijegom – Božićna bajka.
Riječ je o završnom radu učenica s voditeljicama članicama udruge Ženske ruke na recikliranju tekstila, a svi rekviziti koji čine selo pod snijegom su od komadića tkanine. Rad su djeca posebno željela prezentirati u prostoru svoje škole i taj dan su s velikim nestrpljenjem očekivala i izrazito se veselila.
Instalacija Selo pod snijegom – Božićna bajka je nastala u jednom ciklusu radionica unutar projekta na recikliranju tekstila Učini svijet boljim mjestom za sve nas pored niza radionica drugog sadržaja na recikliranju tekstila ( Izložba SLIKANJE KRPICAMA u patchwork tehnici u Galeriji povodom Dana Općine Križ, sudjelovanje na manifestaciji Dani Evropske kulturne baštine, radionice suvenira na temu buće od recikliranog tekstila s prezentacijom na 13. Bučijadi u Ivanić Gradu ) te će ova zadnja izložba nastala recikliranjem tekstila tematski između ostalog pridonijeti blagdanskom raspoloženju svih korisnika OŠ Milka Trnina u Križu što možemo i svjedočiti ovih dana.
Projekt na recikliranju tekstila UČINI SVIJET BOLJIM MJESTOM ZA SVE NAS financijski je pomogla Zagrebačka Županija i Općina Križ.

Udruga Ženske ruke