IMG_0316Milka Trnina i Josip Badalić najznačajnije su povijesne ličnosti našeg kraja. Općina Križ nizom manifestacija i projekata vezanim uz njihov lik i djelo nastoji im se odužiti za ono što su učinili u promociji svoje zemlje i kulture. Tako su jučer održani 27. Badalićevi dani i to u godini kada obilježavamo 30 godina smrti profesora Badalića.

Josip Badalić bio je ugledni hrvatski povjesničar i slavist te profesor ruske književnosti. Njegovi studenti i suradnici svjedoče o osebujnosti Badalića kao osobe, intelektualca i posebno Moslavca koji ljubeći svoj zavičaj putuje svijetom i uvijek mu se vraća.

Općinsko vijeće Općine Križ ove je godine dodijelilo Plaketu Josip Badalić, Neli Hajec iz Varaždina, najboljoj studentici studija ruskog jezika i književnosti na Katedri za rusku književnost i ruski jezik Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu za akademsku godinu 2014./2015. Budući je Nela na studiju u Moskvi, gdje je dobila stipendiju, što samo dokazuje njenu kvalitetu, Predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ Đuro Paher, nagradu je uručio njenoj majci Nives Hajec.

I ove godine dodjeli Plakete Josip Badalić, nazočili su cijenjeni predstavnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu i to predstojnica katedre za rusku književnost dr. sc. Jasmina Vojvodić, prof. dr. sc. Josip Užarević, lektor i dobitnik Plakete Josip Badalić 1989. godine Igor Živković, lektorica Irina Mironova Blažina te dr. sc. Magdalena Medarić profesorica u mirovini.

Zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ Mladen Rogić pozdravio je nazočne, zahvalio svima koji svojim radom pomažu da se sačuva uspomena na Josipa Badalića te čestitao ovogodišnjoj dobitnici Plakete, koja nosi njegovo ime.

Ovogodišnji Badalićevi dani bili su u znaku Moslavine, njenih plodnih polja, vinograda i Lonjskog polja. Naime u sklopu dodjele Plakete otvorena je izložba kutinskog slikara Đuke Butine, suvremenika i prijatelja profesora Badalića, a nastupila je i vokalna skupina Rusalke iz Kutine koja njeguje tradicionalne mosavačke napjeve.

IMG_0302 IMG_0305 IMG_0309 IMG_0316 IMG_0320 IMG_0322 IMG_0324 IMG_0328 IMG_0331 IMG_0332 IMG_0343 IMG_0358 IMG_0360 IMG_0377 IMG_0378 IMG_0383 IMG_0391 IMG_0394 IMG_0397 IMG_0395 IMG_0403 IMG_0408