Dan 15. siječnja se obilježava kao Dan priznanja Hrvatske, kada je 1992. godine Republika Hrvatska priznata kao neovisna država od strane Europske zajednice i drugih država. Međunarodno priznanje Hrvatske je postupno uslijedilo nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. Tada je Republiku Hrvatsku međunarodno priznalo dvanaest zemalja tadašnje Europske zajednice (EZ).

Prva država koja je priznala Hrvatsku bio je Island koji je ovu odluku donio još 19. prosinca 1991. Isti dan takvu odluku donijela je i Njemačka, ali je odluka stupila na snagu 15. siječnja, danom priznanja i ostalih članica EZ-a. Međunarodno priznanje Hrvatske dva dana prije Europske zajednice objavila je Sveta stolica, a 14. siječnja San Marino.

15. siječnja 2017. godine s ponosom se obilježava 25. godišnjica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Tim povodom predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora mr. sc. Božo Petrov i predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. Andrej Plenković, organiziraju svečanu proslavu ove značajne obljetnice. U obilježavanje ovog važnog datuma hrvatske povijesti uključila se i Općina Križ istaknuvši hrvatske zastave u centru Općina Križ.