Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na otvorenje izložbe „SIPČINA U OKEŠINCU – LADANJSKI ŽIVOT U ANTIČKO DOBA“ koje će se održati u petak, 17. lipnja 2022. u 18.00 sati u Muzeju Ivanić-Grada.

U naselju Okešinec, u sklopu Općine Križ, smjestilo se jedno od važnijih arheoloških nalazišta Moslavine. Područje se od davnina koristilo isključivo u poljoprivredne svrhe i upravo su oranjem na površinu dospjeli ostaci raznog građevinskog materijala i keramičkih nalaza.

U prvim stoljećima nove ere na Sipčini se nalazio ruralni građevinski kompleks – villa rustica, za rimsko doba karakterističan stambeni i gospodarski kompleks zgrada smješten izvan naselja.

Na izložbi će biti izloženi nalazi s lokaliteta i predstavljen cijeli tijek istraživanja koja je poduzeo Hrvatski restauratorski zavod iz Zagreba.