Dan ružičastih majica obilježava se u sklopu Nacionalnog programa prevencije vršnjačkog nasilja. Sabor Republike Hrvatske službeno je izglasao Dan ružičastih majica 2017. kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima koji se održava svake zadnje srijede u veljači. Duboko svjesni svakodnevnim lošim primjerima netolerancije među mladima, ali i odraslima, izrugivanju različitosti, socijalnog statusa, vjere ili tek mišljenja, Općinski načelnik Općine Križ zajedno sa svojim suradnicima želi poslati jasnu poruku: STOP VRŠNJAČKOM NASILJU kao i svakom drugom obliku nasilja ili netolerancije među ljudima.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, Dan ružičastih majica, ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista u Kanadi nakon što je jedan učenik zlostavljan od svojih kolega zato što je u školu došao odjeven u ružičastoj majici kao znak podrške teško bolesnoj majci. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative.