Ekipa Graničara pod nazivom Trnina iz Križa, sastavljena od učenika 4. razreda Osnovne škole Milke Trnine, pod vodstvom učiteljice Nataše Nižetić Šiletić otputovala je dana 23.06.2013. godine na 17. Sportske igre mladih u Split. Naime nakon odličnih rezultata na Županijskom natjecanju, ekipa graničara iz Križa plasirala se na finalna natjecanja u Split kao jedini predstavnici Zagrebačke županije.

Tenis, stolni tenis, badminton, šah, mali nogomet, rukomet, odbojka, odbojka na pijesku, ulična košarka, samo su neke od sportskih natjecanja na kojima će sudjelovati sudionici Sportskih igra mladih u Splitu, a osim natjecanja imati će priliku i za ostale aktivnosti kao što su kupanje, razgledavanje grada, druženje i zabava. Ekipi iz Križa koja predstavlja Zagrebačku županiju, nosi ime njene počasne građanke Milke Trnine te predstavlja i Općinu Križ, želimo puno sreće i prije svega fair-play.

Omogućiti svim osnovcima i srednjoškolcima sudjelovanje u organiziranim sportskim natjecanjima i drugim besplatnim aktivnostima tijekom ljeta bio je glavi cilj kada su se po prvi put, 1996. godine, organizirale Sportske igre mladih. Ideja je rasla i natjecanje je postalo najveći amaterski sportski događaj u ovom dijelu Europe.

Organizirale su se pod pokroviteljstvom Međunarodnog olimpijskog komiteta i Svjetske nogometne federacije te počasnim pokroviteljstvom predsjednika RH, predsjednika Vlade RH te predsjednika Hrvatskog Sabora. Potporu Igrama daju eminentna imena iz sportskog, političkog i gospodarskog života (ambasadori Igara): Sir Dave Richards predsjednik Premier Lige počasni je predsjednik Sportskih igara mladih, dok su uloge počasnih dopredsjednika povjerene Goranu Ivaniševiću i Slavenu Biliću.

Djeci i mladima u svim županijama širom Hrvatske pruža se mogućnost besplatnog sudjelovanja na natjecanjima, a najuspješnijim pojedincima i ekipama osigurano je besplatno mini ljetovanje u svojstvu sudionika završnice u Splitu. Izvanredna ideja o sportu i zabavi počela se širiti i dosegla je do susjednih zemalja. Program manifestacije dugoročno je vezan uz promotivno-edukativnu akciju “Živimo život bez droge, jer droga oduzima život”.

Sportske igre mladih promiču način života čiji su temelji razumijevanje, prijateljstvo, solidarnost i fair-play, alternativu svim mogućim negativnim činiocima današnjice koji se na izrazit način reflektiraju na populaciji djece i mladeži. Iz godine u godinu odaziv djece je sve veći, a kvaliteta organizacije je dosegla najvišu razinu. Djeca i mladi od sedam do osamnaest godina pozvana su biti dijelom Sportskih igara mladih, najljepšom sportskom pričom u Hrvatskoj i šire.

Sportske igre mladih u Splitu