“Jedan od glavnih ciljeva vanjske politike Republike Hrvatske postignut je ulaskom u punopravno članstvo Europske unije. Na referendumu o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji održanom dana 22. siječnja 2012. godine 67% glasača izjasnilo se ZA članstvo u Uniji. Naša je obveza u narednom periodu poštivajući svu zakonodavnu regulativu i tekovine Europske unije pokušati iskoristititi sve ono što nam nudi članstvo u toj zajednici i to na dobrobit svih naših građana. Lokalnoj zajednici, udrugama, gospodarstvenicima i svim građanima, članstvo u Uniji je prilika da ostvare svoje ciljeve i projekte iskorištavajući maksimalne potencijale i financijska sredstva koja bi nam trebala biti znatno dostupnija.
Europska je unija prilika da lokalne jedinice bilo samostalno ili udružene, ostvare zacrtane planove u sveopćem razvitku svog područja. Općina Križ, kao članica LAG-a Moslavine  upravo u fondovima vidi priliku da osigura bolju budućnost kroz konkretne projekte koji su već pokrenuti i koji se planiraju pokrenuti u narednom periodu, a koje bi sama Općina jako teško isfinancirala.
Članstvo u Europskoj uniji mora se sagledavati kao poticaj za daljnji politički i ekonomski razvoj uz vladavinu prava te najviše standarde ljudskih i manjinskih prava. Ono je rezultat dvadesetogodišnjih napora i reformi te ulaganje u budućnost naših obitelji i naše djece. Hrvatska će sudjelovati u europskoj sigurnosnoj i obrambenoj politici, kao i u pravosudnoj i policijskoj suradnji, čime bi naše granice i građani trebali postati sigurniji. Na taj način trebali bi biti u mogućnosti osnažiti vlastiti vanjskopolitički položaj i utjecaj u Europi i svijetu. Hrvatski jezik postat će jedan od 24 službena jezika Europske unije, a tako će naš identitet, naša kultura, naša materijalna i duhovna baština doći do većeg izražaja.
U ime Općine Križ i svoje osobno ime, svim građanima Općine Križ i cijele Republike Hrvatske, čestitam na ulasku u Europsku uniju.”
Općinski načelnik Općine Križ,
Marko Magdić, struč. spec. oec.