Općina Križ i ove godine sufinancira ljetovanje djece i osoba s invaliditetom

Sukladno Sporazumu o osiguranju i izdvajanju sredstava za darivanje socijalno ugroženih osoba između Općine Križ, Centra za socijalnu skrb Ivanić-Grad i Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad i ove godine Općina Križ izdvaja sredstva za ljetovanje u Kampu mladih Hrvatskog Crvenog križa u Selcu i to za petero djece polaznika Osnovne škole Milke Trnine Križ te za jednu osobu s invaliditetom.

Ukupno će se za ljetovanje izdvojiti 8.700,00 kn, a djecu koja će ići na ljetovanje odabire Osnovna Škola Milke Trnine. Ljetovanje za djecu predstavlja nagradu Općine Križ za primjereno učenje i vladanje. Osobu s invaliditetom kojoj će biti omogućeno ljetovanje dogovorno će odrediti Udruga za terapijske i rehabilitacijske aktivnosti Bijeli Jelen iz Križa.

Zaključkom Općinskog načelnika, a sukladno spomenutom Sporazumu i ove je godine tako Općina Križ osigurala ukupno 60% cijene troškova ljetovanja djece čiji su roditelji u socijalnoj potrebi i osoba s invaliditetom s područja Općine Križ, dok Gradsko društvo Crvenog križa Ivanić-Grad i Županijsko društvo Crvenog križa Zagrebačke županije podmiruju pristalih 40% cijene.

NACIONALNI PARK PLITVIČKA JEZERA POSJETITELJIMA PREDSTAVLJA MILKU TRNINU

Ove godine obilježava se 80.-ta godišnjica smrti naše slavne sugrađanke Milke Trnine. Tim povodom Nacionalni park Plitvička jezera, odlučio je svojim gostima barem na trenutak predstaviti ovu izvanrednu opernu divu. U realizaciji te namjere pripomogla im je dokumentacijom (fotografijama) Općina Križ koja tako nastavlja dugogodišnju, dobru suradnju s Nacionalnim parkom Plitvička Jezera u spomen na Milku Trninu.

U periodu od 15. do 23. 05. 2021. godine u hotelu Jezero moći će se čuti klasična glazba iz opera u kojima je Trnina pjevala. Inspirirani Trninom, slastičari hotela Jezero čak su osmislili dva čokoladna deserta, Cappello i Čoko-simfoniju, koji se tada mogu kušati.

Jedan od najljepših slapova na slivu Plitvičkih jezera nosi upravo ime Milke Trnine. Naime prilikom koncerta održanog u Hrvatskom narodnom kazalištu 1897. godine, sav ostvareni prihod Milka je darovala Društvu za poljepšanje i uređenje Plitvičkih jezera i okolice koje je njoj u čast imenovalo jedan od najljepših slapova na Donjim jezerima. Jedini su to slapovi na Plitvičkim jezerima imenovani u čast poznate osobe još za njenog života.

Objavu o Milki na Internet stranici Nacionalnog parka Plitvička Jezera pogledajte OVDJE