SJEĆANJE NA VUKOVAR

Svake godine obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i  prisjećamo se hrvatskog ponosa, Grada Vukovara koji je bio i ostao simbol pobjede te vječni podsjetnik na sve one koji su dali svoj život za Domovinu. U spomen na sve žrtve Domovinskog rata, poginule branitelje, njihove obitelji, 18.11.2019. godine na Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., obilježavajući 28. obljetnicu slamanja obrane i okupacije Vukovara, predstavnici Općine Križ zajedno sa Zamjenikom Općinskog načelnika Općine Križ Zlatkom Hrastićem, djecom Dječjeg vrtića Križ i gimnazijalcima, posjetili su Spomen sobu poginulih branitelja Domovinskog rata u Galeriji Križ te zapalili lampione u centru Križa za sve žrtve Vukovara.

Istog dana u 18 sati, Župnik Božo Pinjuh poziva sve građane da sudjeluju u kratkoj molitvi za sve branitelje i žrtve Vukovara ispred Župne crkve Uzvišenja Svetog Križa u Križu, čija će zvona točno u 18 sati i 11 minuta, zajedno sa ostalim crkvenim zvonima u Hrvatskoj zazvoniti u znak sjećanja na žrtve Vukovara. U cijeloj Hrvatskoj gorjeti će svijeće u spomen na žrtve Vukovara stradale u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi 1991. godine. Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. godine, a završila 18. studenog iste godine slomom obrane Grada koji je 87 dana u potpunom okruženju odolijevao neprijatelju. Vukovar je bio i ostao simbol hrvatskog ponosa i pobjede te spomen na sve one koji su dali svoj život za Domovinu.

DVD Obedišće proslavilo 70 godina rada

Ove subote, 16. studenog 2019. godine, vatrogasci Općine Križ proslavili su još jednu veliku obljetnicu. Dobrovoljno vatrogasno društvo Obedišće svečano je obilježilo 70 godina osnutka i neprekidnog rada uz nazočnost visokih uzvanika, predstavnika vatrogasnih zajednica, među kojima su bili Ante Sanader, saborski zastupnik i predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice, Branko Herček izaslanik župana Zagrebačke županije,  Zlatko Hrastić, zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ te Mladen Rogić predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ i tajnik Vatrogasne zajednice Općine Križ.

Tijekom 70 godina djelovanja ovog dobrovoljnog vatrogasnog društva bilo je mnogo uspona i padova, ali zahvaljujući slozi i timskom djelovanju uspjeli su održati društvo do današnjeg dana. Između brojnih intervencija, obuka, školovanja vatrogasaca i uspjeha na brojnim natjecanjima, želja za napredak i razvoj uvijek je bila velika, a suradnja s Općinom Križ na visokom nivou. Članovi DVD-a Obedišće zahvalili su Općinskom načelniku Općine Križ gospodinu Marku Magdiću, što je prepoznao vrijednost njihovog rada, te im ove godine na Svečanoj sjednici povodom Dana Općine Križ, uručio Zahvalu Općinskog načelnika za 70 godina postojanja i kontinuiranog dobrovoljnog i predanog rada na vatrozaštiti Općine Križ i Republike Hrvatske. Posebno je istaknuto kako svi mještani Obedišća sudjeluju i potpomažu rad i napredak ovog značajnog društva za cijelu zajednicu već dugi niz generacija.