S dolaskom ljepšeg vremena započinje sezona čišćenja poljoprivrednih površina, okućnica, vrtova i livada pri čemu stanovnici pale biljni otpad na otvorenom prostoru koji se vrlo lako može nekontrolirano proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te neposredno ugroziti ljudske živote.

Upravo zato Vatrogasna zajednica Općine Križ i Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije, apeliraju na građane da obrate posebnu pozornost prilikom paljenja vatre ili postupanja s lako zapaljivim predmetima i tvarima koji bi mogli izazvati požare s težim posljedicama te da savjesnim ponašanjem takve posljedice izbjegnu, uz napomenu da korov nikako ne spaljuju dok puše vjetar.

Također pozivaju građane da dosljedno poduzimaju propisane sigurnosne mjere prilikom spaljivanja na otvorenom prostoru, te poštuju odluku županijskih, gradskih ili općinskih vlasti o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla, u kojoj su propisani uvjeti za spaljivanje, a osobe kojima vatra izmakne iz ruku i izazovu požar odmah prijave na broj 192 ili 112.

I u jeku pandemije vatrogasci izlaze na sve intervencije i time neposredno izlažu svoj život i zdravlje uz brojne opasnosti koje im donosi posao još jednoj opasnosti – potencijalnoj zarazi koronavirusom!

Zato budimo svi zajedno odgovorni i oprezni s vatrom!