Građani Općine Križ na vratima poslovnice FINA-e naišli su na obavijest o zatvaranju poslovnice u našoj Općini s danom 1. veljače 2022. godine. To je izazvalo negodovanje dijela građana zbog kojega kao odgovoran načelnik želim razjasniti situaciju.
FINA je državna agencija, a ne općinska pa Općinski načelnik nema nikakvog utjecaja na upravljanje tom agencijom.
Poslovnica je godinama generirala gubitke, na što su upozoravali mnogi dosadašnji voditelji, a mi smo kao Općina učinili maksimum tako što smo dio svog platnog prometa preusmjerili na FINA-u i pomogli opstanku poslovnice još koju godinu. Budući da je poslovnica koristila općinski prostor, predlagali smo i smanjenje te potencijalno ukidanje najma, a sve s ciljem da poslovnica ostane aktivna. Sve više od toga značilo bi da novcem svih žitelja Općine obilno subvencioniramo uslugu koju očito koristi tek nekolicina (zbog čega je poslovnica bila na gubitku) i tako činimo štetu, na što ja kao načelnik nikad ne bih mogao pristati jer su mi Vaši interesi i interes Općine Križ primarni.
Uprava FINA-e samostalno je i bez ikakvih konzultacija s Općinom Križ donijela poslovnu odluku koja je njima vjerojatno logična i dugoročno isplativa, dok je dijelu naših građana koji u FINA-i obavljaju svoje financijske transakcije donekle otežano normalno funkcioniranje. Na tu odluku mi kao jedinica lokalne samouprave ne možemo utjecati, a pokušali smo sve da ju prolongiramo ili odgodimo.

S  poštovanjem,
Općinski načelnik Općine Križ
Marko Magdić struč. spec. oec.