Nakon četiri tjedna ovogodišnjih istraživanja, Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić danas je s novinarima obišao lokaciju arheološkog nalazišta Sipčina i razgovarao s voditeljicom istraživanja arheologinjom Leom Čataj o rezultatima ovogodišnjih iskapanja.

Hrvatski restauratorski zavod od 20. travnja do 17. svibnja 2022. godine provodi još jednu kampanju arheoloških istraživanja antičke vile rustike na arheološkom nalazištu Sipčina u Okešincu. Financijska su sredstva za istraživanja osigurali Općina Križ u visini 100.000,00 kuna i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske također u iznosu 100.000,00 kuna. U istraživanjima je sudjelovalo osim djelatnika Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba i desetak studenata te dva pomoćna radnika s područja Općine Križ. Dr. sc. Sara Popović obavlja poslove fotodokumentacije, a snimajući Sipčinu iz zraka, ove je godine otkrila i nove, dosad nezabilježene objekte. Nova sonda otvorena je u sjevernom dijelu nalazišta, između objekata 1 i 2. Osim slojeva urušenja i nekoliko jama, pronađeni su i negativi dvaju zidova, koji svojim položajem odgovaraju zidovima objekta 2. U ovoj se godini završava i čišćenje velikog jamskog objekta u kojemu je pronađena velika količina keramičkih nalaza, medicinski instrument te još jedan primjerak novca. Konzervatorsko-restauratorski radovi na objektu 1 nastavit će se tijekom ljeta.