Svečanim otvaranjem izložbe fotografija s temom Fotoilustracija u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Požega u Galeriji Križ započeli su 31. Badalićevi dani. Prije svega, studenti, profesori i gosti položili su cvijeće na grob Josipa Badalića na kriškom groblju i zapalili svijeće. Izložbu je predstavila publici ravnateljica Gradske knjižnice Požega, Aleksandra Šutalo, kao izuzetno vrijedan projekt koji je održan već 6. godinu za redom. Foto natječaj Knjiga svaki dan pokrenut je s ciljem popularizacije knjige i čitanja, kao poticaj kreativnom izražavanju kroz fotografiju i povezivanje fotografije i književnosti. Fotografije opisuju književno djelo, prikazuju likove ili oslikavaju autorovu impresiju književnim djelom. Općinski načelnik Marko Magdić otvorio je izložbu i zahvalio se na suradnji ravnateljici požeške knjižnice, spomenuvši da je naša kriška knjižnica jedna od najstarijih u Hrvatskoj te ove godine obilježava velikih 135 godina rada i postojanja.

Ove godine sukladno Odluci Općinskog vijeća Općine Križ, a na prijedlog Katedre za ruski jezik i Katedre za rusku književnost, Plaketa Josip Badalić dodijeljena je Tei Radović, najboljoj studentici ruskog jezika i književnosti na Katedri za ruski jezik i Katedri za rusku književnost, Odsjeka za istočnoslavenske jezike i književnost, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za akademsku godinu 2018./2019. Plaketu je dodijelio predsjednik Općinskog vijeća Općine Križ Mladen Rogić, čestitajući Tei Radović na trudu, radu i talentu kojim je opravdala svoju nominaciju za najbolju studenticu rusistike.

Djeca Amaterskog kazališta Josip Badalić pripremili su za sve goste i posjetitelje Badalićevih dana dva igrokaza i to „Legendu o mladom Josipu Badaliću“ autora Tihomira Mraovića i „Sipčina“ autorice Božice Brkan, režirala ih je Marica Kukor. Predsjednica Amaterskog kazališta, Ivana Posavec Krivec naglasila je kako je tekst Božice Brkan napisan na izvornom „kekavskom“ narječju našeg sela Okešinca, te kaka je izuzetna vrijednost što djecu-glumce uvježbava upravo izvorna govornica iz Okešinca, gđa. Kukor.

Mali glumci su zaslužili veliki aplauz kao i oduševljenje gledatelja očuvanjem izvornih vrijednosti zavičajnog govora, svi zajedno ostali su razgledati izuzetnu izložbu fotografija o kojoj možete više pronaći na www.gkpz.hr/foto-natjecaj

Podijeli na društvenim mrežama
Skip to content