starine2 1Etno imanje udruge Riznica Moslavine novost je i posebna vrijednost za stanovnike općine Križ i okolicu te naročito za posjetitelje i goste. Etno imanje Riznice Moslavine je primjer tradicijske seoske gradnje u drvu. Svi objekti na imanju su od hrastovine. Za sada je predstavljena zbirka kućanskih uporabnih predmeta, a u pripremi je izlaganje poljoprivrednog alata i strojeva. Za veće posjete i uz najavu predstavljamo i seljačku hranu, uglavnom kolače, a vodiči imanje predstavljaju obučeni u narodnu nošnju. Na web stranici www.riznica-moslavine.hr moguć je virtualan obilazak imanja (od 30.8.20014.), uz slike su i popratni tekstovi koji posjetitelja upoznaju sa životom na imanju.
Adresa imanja je Moslavačka ulica 79. (skretanje uz Patrolnicu) u Križu. Imanje je otvoreno redovito nedjeljom od 16 do 19 sati, ili uz najavu na broj mobitela 091/444 03 70 (Antonio Juričić), te tijekom održavanja Programa Dana općine Križ 2014. i to
30.8. (subota) od 11 do 19 sati,
6.9. (subota) od 11 do 19 sati,
12.9.2014. (petak) od 11 do 19 sati,
13.9.2014. (subota) od 11 do 19 sati,

Svake nedjelje od 16 sati sam na etno imanju i čekam posjetitelje. I dok tako čekam vrijeme mi prolazi u tišini i miru. Sjedim na trijemu, na staroj klupi uz ulazna vrata, na onom istom mjestu gdje su i stari vlasnici sjedili. I ponekad taj mir preraste u samoću i dosadu pa se sjetim svih tih starih ljudi naših sela, kako u samoći, na trijemu svojih kuća troše posljednje dane. Meni koji nisam na tom imanju proveo život, dođe žao te tišine. Nema ni mačke da se ispruži, a kamoli kakve kokoši  ili krave da zamuče iz štale, da se čuje život … Kako je tek tim starim ljudima koji sami, već pomalo eksponati kao i sama kuća i predmeti u njoj, trpe to vrijeme. Pred živim im očima, vrijeme dan po dan razlaže, rastače i briše njihovo postojanje i čitav njihov život. Dasku po dasku, ciglu po ciglu. A mi putnici, prolaznici, ne hajemo, samo prođemo, nekad uz dobar dan, nekad i bez tog. Za desetak  godina kada kuće zarastu, uruše se od nebrige, ili ih pak novi vlasnici sravne sa zemljom nećemo se ni sjetiti da je tu netko živio. Posve nesvjesni da odlaskom tih starih ljudi nestaju i one uspomene koje su izgradile i nas i sve što vidimo oko sebe. Tu i tamo će se pojaviti ovako neki poput rizničara i čeprkat će po prašini, po zaboravu, tražeći rep i glavu predmetima u prašini i kućama u prašumi. No ni mi takvi ne možemo spasit dušu … priču predmeta koju su znali oni koji su živjeli tu priču i sa kojima je ista nestala. Možda ponekad, kad ste od volje i vremena, zastanite pa popričajte sa starom bakom ili djedom, nek vam prenesu dio priče, možda vi postanete novi čuvar od zaborava – rizničar!

Antonio Juričić, Riznica Moslavine