Arheološka istraživanja rimske vile na Sipčini obavljena su između 3. svibnja i 16. lipnja 2018. godine i trajala su ukupno 32 radna dana. Uz voditeljicu istraživanja Leu Čataj i njenog zamjenika Davida Berganta, oboje diplomiranih arheologa, u istraživanjima je sudjelovalo 13 vrijednih studenata arheologije (Dalibor Branković, Izabela Andrašić, Leo Šiletić, Lia Vidas, Franka Ovčarić, Niko Romac, Lucija Fundurulić, Valentina Lončarić, Mia Marjan, Marko Babeli, Dominik Balaban, Marko Banda i Janko Gašpar), jedan student ekonomije (Karlo Stojko) te tri pomoćna radnika s područja općine Križ (Mijo Komar, Marjan Glavaš, Mato Marković).

Otvorena je sonda površine 400 m2, kako bi se u potpunosti istražila građevina otkrivena 2012. godine. Ustanovljeno je da se građevina sastoji od četiri približno kvadratne prostorije, koje su bile opremljene sustavom podnog grijanja. S istočne i zapadne strane nalazile su se asimetrično postavljene apsidalne prostorije. Na sjevernoj je strani pravokutni prostor, omeđen zidovima koji nisu organski vezani uz sjeverni zid građevine i nešto su plići. Pretpostavlja se da je ovdje bilo ložište, iz kojeg je topli zrak strujao kroz “šuplje” podove i zidove i na taj način zagrijavao četiri navedene prostorije. Na južnoj je strani pravokutna prostorija, kroz koju se vjerojatno ulazilo u građevinu. S obzirom na rezultate istraživanja, istraženi je objekt vjerojatno bio kupališna građevina, koja je služila za potrebe radnika zaposlenih u kompleksu vile.

Izvan objekta uočeni su dijelovi drugih građevina, koja će se istražiti narednih godina s proširenjem arheološkog iskopa. S obzirom da je do sada istraženo tek nešto više od 600 m2 nalazišta, čija je procijenjena veličina gotovo 2 ha, tek će nam daljnja istraživanja pomoći u određivanju funkcija pojedinih građevina te dati bolji uvid u način života ove antičke vile.

Autorica teksta: Lea Čataj

Autori fotografije: Eva Buća i Tomislav Zojčeski

Podijeli na društvenim mrežama
Skip to content