Općina Križ ovih je dana zajedno s Udrugom poklonika Milke Trnine iz Zagreba i stanovnicima njenog rodnog Vezišća, obilježila 78. godina smrti Milke Trnine.

Katarina Milka Trnina,  najveća hrvatska i jedna od najvećih opernih umjetnica u cijeloj povijesti opere, rođena je u Vezišću 19. 12. 1863. godine, a umrla u Zagrebu 18. 05. 1941. godine. I ove godine, na dan smrti Milke Trnine, predstavnici Općine Križ predvođeni Općinskim načelnikom Markom Magdićem u suradnji s  Mjesnim odborom Vezišće, položili su cvijeće i zapalili svijeće ispred biste Milke Trnine u Vezišću. Zamjenik Općinskog načelnika Općine Križ Zlatko Hrastić s predstavnikom Milkinog rodnog sela Vezišća, Ivanom Peršunom i članovima Udruge Poklonika Milke Trnine iz Zagreba položio je cvijeće i zapalio svijeću na Milkinom posljednjem počivalištu, groblju Mirogoj u Zagrebu.

O Milki Trnini…

Milka, pravim imenom Katarina, kći mlinara Tone i Franjice Trnine rođena je 19. prosinca 1863. u Doljnjem Sipu, mlinarskom otočiću kraj Vezišća. Sa šest godina ostala je bez oca. Odgojena je u Zagrebu u građanskoj obitelji ujaka Janka Jurkovića, književnika i vladina savjetnika i njegove žene Laure. Karijeru je započela u Zagrebu 1882. god. kao Amelija u Verdijevu Krabuljnom plesu. Kako za nju nije bilo angažmana u Zagrebu, Trnina krenula je stjecati iskustva i slavu u inozemstvu. Europski i američki glazbeni kritičari otkrivali su i isticali njezinu modernu glumu. Pisali su: “Ona glumi glasom”. Bila je slavna i slavljena, kako u Europi tako i u Americi. Trnina je hrabro živjela za svoju umjetnost. Debitirala je kao Isolda u Wagnerovu Tristan und Isolde, pjevala je u kompletnom ciklusu Wagnerova Ringa. Bila je prva Tosca Londona, 12. srpnja 1900. Na vrhuncu slave u siječnju 1900. počela je nastupati u Metropolitan Opera House u New Yorku, pjevala je Toscu s Enricom Carusom. Godine 1906., prekinula je karijeru zbog upale ličnog živca, a 1913. vratila se u Zagreb i nastavila baviti  dobrotvornim radom. Umrla je u Zagrebu 18. svibnja 1941. godine.

 

Podijeli na društvenim mrežama
Skip to content