NE UKIDANJU OPĆE GIMNAZIJE U KRIŽU

S pozicije Općinskog načelnika  Općine Križ, danas sam podnio i službeni komentar u sklopu Savjetovanja sa zainteresiranom javnošću na Prijedlog Odluke o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2022./2023. Ministarstva znanosti i obrazovanja . Još smo jednom izrazili neslaganje s predloženom strukturom upisa u navedenoj Odluci. Svoj komentar na spomenuti Prijedlog Odluke još danas i sutra možete dati i Vi.
Link na e-savjetovanje je u prilogu.

Ovim putem zahvaljujem, svima koji su svojim potpisom REKLI NE UKIDANJU OPĆE GIMNAZIJE U KRIŽU. Peticiju je potpisalo 1701 osoba s područja Općine Križ, Grada Ivanić-Grada ali i šire, a pokrenuta je i online peticija koju je do sada potpisalo dodatnih 437 osoba. Svu smo tu dokumentaciju spremni dostaviti na zatraženi hitan sastanak na ovu temu kod Ministra Radovana Fuchsa, koji smo zatražili pisanim putem, ali nažalost nismo dobili nikakvu povratnu informaciju niti smo pozvani na sastanak.

Općinski načelnik Općine Križ
Marko Magdić struč. spec. oec.

OVE GODINE NA SIPČINI OTKRIVENI DO SADA NEZABILJEŽENI OBJEKTI

Nakon četiri tjedna ovogodišnjih istraživanja, Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić danas je s novinarima obišao lokaciju arheološkog nalazišta Sipčina i razgovarao s voditeljicom istraživanja arheologinjom Leom Čataj o rezultatima ovogodišnjih iskapanja.

Hrvatski restauratorski zavod od 20. travnja do 17. svibnja 2022. godine provodi još jednu kampanju arheoloških istraživanja antičke vile rustike na arheološkom nalazištu Sipčina u Okešincu. Financijska su sredstva za istraživanja osigurali Općina Križ u visini 100.000,00 kuna i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske također u iznosu 100.000,00 kuna. U istraživanjima je sudjelovalo osim djelatnika Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba i desetak studenata te dva pomoćna radnika s područja Općine Križ. Dr. sc. Sara Popović obavlja poslove fotodokumentacije, a snimajući Sipčinu iz zraka, ove je godine otkrila i nove, dosad nezabilježene objekte. Nova sonda otvorena je u sjevernom dijelu nalazišta, između objekata 1 i 2. Osim slojeva urušenja i nekoliko jama, pronađeni su i negativi dvaju zidova, koji svojim položajem odgovaraju zidovima objekta 2. U ovoj se godini završava i čišćenje velikog jamskog objekta u kojemu je pronađena velika količina keramičkih nalaza, medicinski instrument te još jedan primjerak novca. Konzervatorsko-restauratorski radovi na objektu 1 nastavit će se tijekom ljeta.