Načelnik i arheolozi obišli nalazište Sipčina

Nakon što protekle godine zbog epidemiološke situacije te zbog drastičnih rezanja sredstva za kulturu na svim nivoima vlasti, po prvi put od 2012. godine nisu provedena iskapanja na antičkom arheološkom nalazištu Sipčina, ove godine plan je ponovno otvoriti nalazište.

Naime arheolozi Hrvatskog restauratorskog Zavoda iz Zagreba, službe za kopnenu arheologiju, obišli su jučer nalazište Sipčina u cilju da se dogovori plan i tijek radova za ovu godinu. Glavna arheologinja i dugogodišnja voditeljica radova na arheološkim istraživanjima na Sipčini Lea Čataj, zajedno sa suradnicima i Općinskim načelnikom Općine Križ Markom Magdićem te direktorom trgovačkog društva Poduzetnička zona Križ d.o.o. Stevom Turčinovićem, obišla je nalazište na kojem je ove godine osim iskapanja, plan napraviti drenažu nalazišta te pripremne radove na zidovima.

Posebno raduje, istaknuo je Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić, što iskapanja svake godine uz Općinu Križ, financira i Ministarstvo kulture i medija te Zagrebačka županija što samo potvrđuje vrijednost ovog arheološkog nalazišta. Ove se godine planira izdvojiti ukupno oko 180.000,00 kn za radove na Sipčini od čega će spomenuto Ministarstvo izdvojiti 100.000,00 kn i to Hrvatskom restauratorskom zavodu, a Općina Križ nada se u podmirenju ostatka troškova i pomoći Zagrebačke županije kojoj je ovaj projekt prijavljen za financiranje javnih potreba u kulturi Zagrebačke županije u 2021. godini.