Obavijest o obilježavanju blagdana Svih svetih i odavanju počasti poginulim braniteljima s područja Općine Križ

Općina Križ u suradnji s Udrugom hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata 91. Otok Ivanić, te ostalim udrugama proizašlim iz Domovinskog rata, prigodno će obilježiti blagdan Svih svetih, obilaskom grobova poginulih hrvatskih branitelja, polaganjem vijenaca kod Centralnog križa i paljenjem svijeća dana 30.10.2020. godine (petak) i to sljedećim redoslijedom:

10 sati – Polaganje vijenca i paljenje svijeća kod Centralnog križa na groblju u Križu
(polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod centralnog križa na groblju u Križu te molitva za sve poginule i umrle hrvatske branitelje, a zatim i paljenje svijeća na grobovima poginulih hrvatskih branitelja koji počivaju na groblju u Križu)

11 sati – Polaganje vijenca i paljenje svijeća kod Centralnog križa na groblju u Rečici Kriškoj

Sveta misa za poginule i umrle branitelje 65. samostalne bojne ZNG i drugih ratnih postrojbi Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova, koja je ove godine trebala biti služena dana 31. 10. 2020. godine u Župnoj crkvi Svetog križa u Križu, neće se održati zbog propisanog ograničenja broja okupljenih na 50 osoba, a u cilju pridržavanje svih epidemioloških mjera. S obzirom na navedeno ograničenje, smatramo da je iz pijeteta prema preminulim hrvatskim braniteljima neprimjereno pristupiti ograničavanju broja osoba nazočnih Svetoj misi.
Napominjemo da će predstavnici Općine Križ i predstavnici Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Grada Ivanić-Grada, Općine Križ i Općine Kloštar Ivanić, prigodno odati počast poginulim i umrlim braniteljima 65. samostalne bojne ZNG i drugih ratnih postrojbi Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova i to u subotu 31. 10. 2020. godine u 10:30 sati, polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod Centralnog križa na groblju u Križu.

I nadalje stoji preporuka Stožera civilne zaštite Zagrebačke županije građanima da za blagdan Svih svetih posjetu grobljima organiziraju kroz više dana.

Od danas na snazi nove strože mjere

Novim mjerama Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske ograničava broj ljudi na okupljanjima, ali i vrijeme do kada se okupljanja smiju održavati. Alkohol se ne smije prodavati od ponoći do 6 ujutro. Naime, zabranjuje se okupljanje više od 50 ljudi na javnim okupljanjima. Što se tiče okupljanja povodom sprovoda, ispraćanja i polaganja urni, taj broj ograničen je na 30 ljudi. Isto vrijedi i za svadbene svečanosti. Na ostalim privatnim svečanostima može se maksimalno okupiti 15 ljudi. Što se sportskih natjecanja tiče, ona se smiju održavati, ali ne smije biti gledatelja. Javna događanja, okupljanja i svečanosti svih vrsta smiju trajati samo do 22 sata. Iznimka su vjenčanja koja smiju trajati do ponoći.

No, ona okupljanja koja se održavaju u ugostiteljskim objektima smiju se održavati dokle god je ugostiteljski objekt otvoren. Prema odluci Stožera koja je stupila na snagu 14. listopada, ugostiteljski objekti također smiju raditi samo do ponoć.

Stožer civilne zaštite Općine Križ i Zagrebačke županije apelira na sve stanovnike da se pridržavaju svih donesenih mjera i uputa te da posebice vode računa o socijalnoj distanci. Također, pozivaju ih da izbjegavaju putovanja u zemlje u kojima je pogoršana epidemiološka situacija. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.

U prilogu donosimo:

ODLUKU o izmjenama Odluke o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje Zagrebačke županije i

ODLUKU o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja i uvode druge nužne epidemiološke mjere i preporuke radi sprječavanja prijenosa bolesti COVID-19 putem okupljanja

Prilog 1. Odluci o nužnim mjerama ….