Vatrogasci apeliraju – ne palite biljni otpad!

S dolaskom ljepšeg vremena započinje sezona čišćenja poljoprivrednih površina, okućnica, vrtova i livada pri čemu stanovnici pale biljni otpad na otvorenom prostoru koji se vrlo lako može nekontrolirano proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te neposredno ugroziti ljudske živote.

Upravo zato Vatrogasna zajednica Općine Križ i Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije, apeliraju na građane da obrate posebnu pozornost prilikom paljenja vatre ili postupanja s lako zapaljivim predmetima i tvarima koji bi mogli izazvati požare s težim posljedicama te da savjesnim ponašanjem takve posljedice izbjegnu, uz napomenu da korov nikako ne spaljuju dok puše vjetar.

Također pozivaju građane da dosljedno poduzimaju propisane sigurnosne mjere prilikom spaljivanja na otvorenom prostoru, te poštuju odluku županijskih, gradskih ili općinskih vlasti o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla, u kojoj su propisani uvjeti za spaljivanje, a osobe kojima vatra izmakne iz ruku i izazovu požar odmah prijave na broj 192 ili 112.

I u jeku pandemije vatrogasci izlaze na sve intervencije i time neposredno izlažu svoj život i zdravlje uz brojne opasnosti koje im donosi posao još jednoj opasnosti – potencijalnoj zarazi koronavirusom!

Zato budimo svi zajedno odgovorni i oprezni s vatrom!

Dnevno izvješće o broju oboljelih u Zagrebačkoj županiji – 15.04.2020.

Izvor: www.zagrebacka-zupanija.hr

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije na području Zagrebačke županije do srijede, 15.04.2020. do 11:00 sati evidentirano je 116 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom. U odnosu na podatke od jučer, radi se o četiri osobe više. Do sada je izliječeno 17 osoba, a tri su preminule.

Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije ima 8 ispostava na svom području koje su vidljive niže u tablici. Svaka ispostava obrađuje podatke za grad sjedište ispostave i okolne općine. Grad Sveta Nedelja jedini je grad koji nema svoju ispostavu, već se podaci obrađuju u Ispostavi Samobor.

Broj oboljelih prema ISPOSTAVAMA Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije:

Napominjemo brojevi u tablici se odnose na ispostave Zavoda koji obrađuju podatke ZA GRAD I OKOLNE OPĆINE!

Sljedeće informacije bit će objavljene u četvrtak, 16.04.2020. oko 11:00 sati na web stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr čim ih zaprimimo od strane Županijskog zavoda za javno zdravstvo.

Pozivamo stanovnike Općine Križ i Zagrebačke županije da poštuju upute Stožera civilne zaštite RH jer jedino odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusa. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.