PRIOPĆENJE OPĆINE KRIŽ VEZANO UZ POHAĐANJE DJEČJEG VRTIĆA KRIŽ

Povodom objave Premijera Andreja Plenkovića da će osnovne i srednje škole te fakulteti prestati s radom na dva tjedna, počevši od ponedjeljka 16.03.2020. godine, a da će vezano uz rad dječjih vrtića odluku donijeti jedinice lokalne samouprave, Općina Križ obavještava korisnike Dječjeg vrtića Križ sljedeće:

• DA ĆE DJEČJI VRTIĆ KRIŽ DANA 16. 03. 2020. GODINE (PONEDJELJAK) I NADALJE, RADITI U OBA OBJEKTA, DAKLE U KRIŽU I U NOVOSELCU, PUNIM KAPACITETOM, ŠTO ZNAČI DA SVI RODITELJI MOGU DOVESTI SVOJU DJECU U VRTIĆ, AKO NEMAJU DRUGOG IZBORA.

SVAKA DRUGAČIJA ODLUKA BITI ĆE PRAVOVREMENO JAVNO OBJAVLJENA.

Sadnja starih autohtonih sorti jabuka u voćnjaku Osnovne škole u Križu

Obilježavanje početka projekta „U našem voćnjaku stara jabuke cvate“ koji Osnovna škola Milke Trnine provodi u suradnji sa Zagrebačkom županijom i Agronomskim fakultetom, započelo je danas, 13. ožujka 2020. godine, sadnjom starih autohtonih sorti jabuka u školskom voćnjaku Učeničke zadruge „Jabuka“.

Prvoj sadnji 15 stabala starih sorti jabuka, vrijednog projekta jedne od najstarijih učeničkih zadruga u zemlji, sudjelovao je zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković, Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić i zamjenik načelnika Zlatko Hrastić te predstavnici Agronomskog fakulteta i školske zadruge predvođeni ravnateljem Zlatkom Hasanom.

Voćnjak se prostire na površini od 1 ha s oko 1100 stabala jabuka te proizvodi 15-20 tona jabuka godišnje. Od sorata jabuka uzgaja se Ajdared i manje količine Jonagolda, Glostera, Elstara, Golden Smita i dvadesetak stabala starinskih sorti. Danas je posađeno petnaest stabala Božičnice, Šampanjike i Zlatne zimske parmenke. Poseban doprinos zadruga Jabuka daje upravo njegovanju i očuvanju tradicije, baštine i brizi za održivi razvoj. Voćarska grupa uzgaja i starinske sorte našeg kraja te je realizacija projekta „U našem voćnjaku stara jabuke cvate“ u suradnji sa Zagrebačkom županijom i Agronomskim fakultetom rezultat njihovog dugogodišnjeg rada.