34. susret vatrogasnih puhačkih orkestara u Križu

Čak 19 puhačkih orkestara iz cijele Hrvatske sudjelovalo je ove subote na 34. susretu vatrogasnih  puhačkih orkestara, održanom u sportskoj dvorani Osnovne škole Milke Trnine u Križu. Susret je organizirala Hrvatska vatrogasna zajednica, a pod domaćinstvom Vatrogasne limene glazbe Općine Križ, koja ove godine obilježava 90. obljetnicu postojanja.

Događaju su nazočili Marijana Petir, zastupnica u Europskom parlamentu, Stjepan Kenfelja izaslanik Gradonačelnika Grada Zagreba, Stjepan Ptiček zamjenik predsjednika Hrvatske vatrogasne zajednice i predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije, Marko Magdić, načelnik Općine Križ i Branko Arbanas predsjednik Vatrogasne Općine Križ.

Tradicija vatrogasnih puhačkih orkestara seže u drugu polovicu 19. stoljeća, kada su se u vatrogasnim društvima okupljali i glazbenici koji su krenuli s formiranjem vatrogasnih glazbenih sastava. Vatrogasni puhački orkestri danas okupljaju mlade, ali i iskusne glazbenike, članove dobrovoljnih vatrogasnih društava koji svoje znanje predstavljaju na nizu susreta i natjecanja u zemlji i u inozemstvu. Repertoar vatrogasnih puhačkih orkestara obuhvaća djela klasične glazbe, ali i modernih pop te rock skladbi stranih i domaćih izvođača.

ODRŽANI 21. KRIŠKI OBLIZEKI

U Križu su održani 21. Kriški oblizeki – festival slastica Zagrebačke županije. Ocijenjeno je više od 140 slastica svih vrsta – od suhih, kremastih, starinskih do torta. Oblizeki su humanitarna priredba, prihod od prodaje slastica namijenjen je djeci. Prikupljenim sredstvima organiziraju se besplatne igraonice, izleti, edukativni sadržaji za djecu. Organizator cijele manifestacije je Društvo Naša djeca Vladimir Nazor Križ, a Županija je, tradicionalno, bila pokrovitelj Oblizeka. Uz zamjenicu župana Zagrebačke županije Nadicu Žužak, na festivalu slastica nazočio je i načelnik Marko Magdić koji je pomogao razrezati i podijeliti tortu povodom otvorenja ovogodišnjeg vatrenog festivala slastica. Kuma ovogodišnjih Oblizeka bila je svjetska prvakinja u boksu Ivana Habazin. Ocjenjivački sud, koji je slastice kušao punih pet sati, najviše bodova dao je torti „Stari grad Varaždin“, koju je ispekla Nikolina Horvat Rabuzin.

OBAVIJEST O DEZINSEKCIJI KOMARACA NA PODRUČJU OPĆINE KRIŽ

Škarda-sanitarna zaštita d.o.o. Čazma vršiti će larvicidno i adulticidno tretiranje komaraca  na području Općine Križ (Križ, Bunjani, Donji Prnjarovac, Gornji Prnjarovec, Johovec, Konšćani,  Mala Hrastilnica, Novoselec, Obedišće, Okešinec, Razljev, Rečica Kriška, Širinec, Šušnjari, Velika Hrastilnica i Vezišće) dana 18. rujna 2018.godine u večernjim satima i dana 19. rujna u jutarnjim satima.

Tretiranje će se provoditi sa zemlje aparatima mobil-star i Swinfog, te izlaganjem granula larvicida, insekticidnim sredstvima III skupine na bazi permetrina i temefosa. Insekticidna sredstva koja se koriste prilikom dezinsekcije komaraca imaju brzo početno djelovanje i dugo rezidualno djelovanje, što u  konačnici rezultira smanjenjem populacije komaraca u svim njihovim razvojnim stadijima, od ličinki do adulta. Navedeni insekticidi neznatno su opasni za čovjeka i njegovu okolinu, a u okolišu ne  zaostaju, jer su biorazgradivi.

Insekticidi imaju Odobrenje i Rješenje Ministarstva zdravlja RH.

U slučaju lošijeg vremena tretiranje se prenosi na slijedeći naredni dan bez oborina.