Općina Križ poziva sve da se pridruže akciji prikupljanja uzoraka krvi za Zakladu Ana Rukavina

U petak, 16. ožujka, od 12 do 14 sati u prostoru Vijećnice Društvenog doma u Križu, održat će se akcija upisa u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica. Pridružite se misiji Zaklade Ana Rukavina kako bi zajedničkim snagama pomogli oboljelim osobama u potrazi za podudarnim darivateljem.
Svi zdravi građani od 18 do 40 godina starosti mogu se upisati u Hrvatski registar. Proces upisa obuhvaća popunjavanje pristupnice i zdravstvenog upitnika te davanje uzorka krvi za HLA tipizaciju kojim se utvrđuju antigeni tkivne snošljivosti. Upis u Hrvatski registar prvi je korak koji je potrebno ispuniti kako bi se pomoglo teško oboljelima od akutnog i kroničnog oblika leukemije te bolesnika s teškim oštećenjem koštane srži diljem svijeta.

Postanite potencijalni darivatelj krvotvornih matičnih stanica!

Pacijenti koji se liječe od leukemije, limfoma, mijeloma ili sličnih krvnih bolesti jedni su od najčešćih korisnika krvotvornih matičnih stanica.

Tko može biti darivatelj koštane srži ili perifernih matičnih stanica?

Darivatelj može biti svaka zdrava osoba u dobi od 18 do 40 godina.

Koliko puta mogu biti darivatelj?

Darivatelj koštane srži ili perifernih matičnih stanica može se biti više puta. Uobičajeno je da se koštana srž ili periferne matične stanice uzimaju samo jedan put.

Koja je procedura ulaska u Hrvatski registar?

Nakon popunjavanja pristupnice i zdravstvenog upitnika, daje se uzorak krvi (oko 7 ml) u epruvetu i predaje u Zavod za tipizaciju tkiva kako bi se odredili antigeni tkivne snošljivosti. Uzorak krvi za tipizaciju uzima se kao i ostali uzorci koje ste do sada davali za određivanje npr. krvne slike ili biokemijskih nalaza.

Nalazi li se u Hrvatskog registru moje ime?

Vaše ime ima samo Zavod za tipizaciju tkiva u KBC Zagreb. U Hrvatskom registru se vodite pod šifrom.

Koje bolesti se mogu liječiti mojom koštanom srži?

Transplantacijom se mogu liječiti bolesnici s akutnim i kroničnim oblikom leukemije te bolesnici s teškim oštećenjem koštane srži.

Kako ću znati da moja koštana srž može nekome pomoći?

Ako se nađe bolesnik koji ima iste antigene tkivne snošljivosti kao i Vi kontaktirat će Vas Hrvatski registar i ponovno Vas pitati pristajete li na donaciju koštane srži, odnosno matičnih stanica.

Moraju li krvne grupe biti identične?

Krvne grupa darivatelja i primatelja ne moraju biti identične. Različite krvne grupe nisu prepreka za uspješnu transplantaciju koštane srži ili perifernih matičnih stanica.

Mogu li birati način darivanja?

Da, možete izabrati između darivanja koštane srži ili perifernih matičnih stanica.

Kako se uzima koštana srž?

Koštana srž se uzima iz kostiju zdjelice. Kako ovaj postupak nije bezbolan, uzimanje koštane srži radi se u općoj anesteziji u operacijskoj dvorani. Postupak darivanja koštane srži uključuje tri dana boravka u bolnici.

Kako se uzimaju periferne matične stanice?

Periferne matične stanice uzimaju se postupkom leukafereze.

Što je to leukafereza?

Leukafereza je postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat za leukaferezu sličan je dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se prilikom čega se odvajaju matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja.

Je li potrebna anestezija kod uzimanja perifernih matičnih stanica?

Ne, postupak je bezbolan i nema potrebe za anestezijom. Postupak darivanja perifernih matičnih stanica uključuje tri dana boravka u bolnici.

SVE ZA NJU

U ugodnom razgovoru s predsjednicom Udruge Sve za nju, Almenkom Balenović i voditeljicom centra za psihološku pomoć pri Udruzi Ljiljanom Vukotom, kao i prijateljicom Udruge književnicom Rosie Kugli, održana je u Galeriji Križ večer posvećena ženama. Za ugodnu atmosferu svojim su se nastupom pobrinule Ive, ženski vokalni sastav iz Ivanić-Grada. Književnica Rosie Kugli dobitnica je književne nagrade Grigor Vitez za roman o mladima, u kojem se bavi tematikom i problemima današnje mladeži. Tijekom programa pročitana je i dirljiva priča pod nazivom Osmomartovska iz zbirke priča Martine Mlinarević Sopta.

Općina Križ organizirala je večer uz red pjesme, književnosti i kolača u povodu Dan žena kao i predstavljanje Udruge Sve za nju – udruge žena oboljelih i liječenih od raka. Upravo povodom Međunarodnog Dana žena, Općinski je načelnik Općine Križ Marko Magdić i ove godine donio Zaključak o izdvajanju 5.000,00 kuna donacije udruzi koja brine i pomaže ženama. Ovoga puta umjesto karanfila ili ruža, novčana donacija kao poklon svim ženama bila je namijenjena Udruzi Sve za nju, u znak potpore i pomoći projektima i programima podrške ženama oboljelim i liječenim od raka. Temeljni ciljevi Udruge su pružanje informacijske, psihološke i logističke pomoći ženama oboljelima od bilo koje vrste raka, kao i njihovim obiteljima kroz projekt Centar za psihološku pomoć, te promocija prevencije bolesti i razvoj zdravog stila života, educiranje i izdavaštvo u funkciji edukacije i prevencije. Udrugu su osnovale tri pacijentice: Vesna Andrijević-Matovac, Bojana Benović i Almenka Balenović.