Hrvatska rukometna reprezentacija ovog tjedna trenira u Križu

Juniori i kadeti Hrvatske rukometne reprezentacije u organitaciji Hrvatskog rukometnog saveza tijekom ovog tjedna, od ponedjeljka 23.10.2017. do nedjelje 29.10.2017. godine, održati će treninge u Školskoj sportskoj dvorani Osnovne škole Milke Trnine u Križu i to svaki dan od 18 do 21 sat, a u nedjelju od 10 do 13 sati.

13. Memorijal Rudolf Perešin

Predstavnici Grada Ivanić-Grada, Općine Križ i Kloštar Ivanića te brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, odali su u nedjelju 22.10.2017. godine počast Rudolfu Perešinu na 13. Memorijalu Rudolfa Perešina, polaganjem vijenaca u Ivanić-Gradu u Parku koji nosi njegovo ime te nešto kasnije i u Društvenom domu Caginec. Svečanošću u Cagincu obilježeno je 27 godina od kada je, u vrijeme najžešće agresije na Hrvatsku, Rudolf Perešin MiG-om 21 iz bihaćkog aerodroma prešao u Austriju i spustio se na aerodrom pokraj Klagenfurta. Nakon što je sletio na aerodrom u Klagenfurtu, 25. listopada 1991. rekao je: Hrvat sam, ne mogu i neću pucati na Hrvate.

Danas je to povijesna rečenica koja stoji uklesana u granit spomen ploče ali 1991 godine te su riječi bile jače od najrazornijih granata i bile su poticaj za sve hrvatske branitelje koji su branili svoju domovinu. Za vrijeme trajanja svečane ceremonije u čast hrvatskom vitezu nebo iznad Caginca više puta preletio je Mig 21.

Rudolf Perešin rođen je 25. ožujka 1958. u Gornjoj Stubici, a odrastao je u Ivanić-Gradu, tako da se u oba mjesta svake godine odaje počast njegovu junaštvu i žrtvi koju je podnio za slobodnu i neovisnu Hrvatsku koju je toliko volio. Poginuo je na borbenom zadatku u akciji Bljesak, 2. svibnja 1995. godine.

Memorijal su i ove godine pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane organizirali Grad Ivanić-Grad, Udruga „Susreti za Rudolfa Perešina“, Mjesni odbor Caginec – Prkos i Zajednica udruga iz Domovinskog rata Grada Ivanić-Grada. Ispred Općine Križ, svečanosti obilježavanja nazočili su Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić i zamjenik Općinskog načelnika Zlatko Hrastić.

izvor fotografija: www.volimivanic.info

Posjet Vukovaru i Dalju

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, Podružnica Zagrebačke županije, Ogranak Križ, protekle je subote 21. listopada 2017. godine, uoči 18. studenog, obilježavanja Dana sječanja na žrtvu Vukovara, organizirao posjet Gradu Vukovaru i Dalju, mjestu pogibije našeg sugrađana Daria Legenze. Posjetu na kojem je sudjelovalo pedesetak branitelja i članova njihovih obitelji pridružio se i Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić te zamjenik Općinskog načelnika Zlatko Hrastić.

Zajedno su posjetili Spomen dom Trpinjska cesta, Bolnicu Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata gdje su zapaljene svijeće, posjetili su i mjesto masovne grobnice Ovčara gdje su članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, Podružnica Zagrebačke županije, Ogranaka Križ položili spomen ploču, a predstavnici Općine Križ položili cvijeće. Organiziran je i posjet Vodotornju, zatim spomeniku za sve one koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku odnosno Križu na ušću Vuke u Dunav, a na kraju i spomeniku poginulim pripadnicima policije, zbora narodne garde i civilne zaštite 1991. godine u Dalju gdje je poginuo i Dario Legenza.